Petycja ws. powrotu Jeana-Bertrande`a Aristide na Haiti

[2011-01-25 12:55:57]

Amerykański dziennik "Miami Herald" opublikował 23 stycznia apel, powstały z inicjatywy haitańskich ruchów społecznych, w którym domagają się oni od USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych i rządu Haiti umożliwienia powrotu na wyspę byłego prezydenta kraju Jeana-Bertrande`a Aristide (na zdjęciu).

Autorzy apelu, pod którym zebrano już podpisy 20 tysięcy haitańskich kobiet, przypominają, że dwukrotnie odniósł on demokratyczne zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a zaraz po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Haiti zadeklarował, że chciałby mieć możliwość powrotu do kraju.

Wśród sygnatariuszy z poza Haiti znaleźli się m.in.: Gerardo Jerry Acosta z Utility Workers Union of America, Niki Adams z Legal Action for Women, Pam Hall z Global Women’s Strike/LA, James Jordan z Campaign for Labor Rights, Chuck Kaufman z Alliance for Global Justice, Sara Kershnar z International Jewish Anti-Zionist Network, Anna Kunkin z Indymedia/LA i John Parker z International Action Center.

Jean-Bertrand Aristide to były ksiądz rzymskokatolicki. W 1990 roku z poparciem lewicowej partii Fanmi Lavalas wygrał wybory i został prezydentem Haiti. Krótko po objęciu stanowiska obaliła go junta pod dowództwem Raoula Cédrasa. Aristide uciekł najpierw do Wenezueli, a później do USA. Do kraju wrócił w 1994 roku. Po zakończeniu pięcioletniej kadencji prezydenckiej, odszedł zgodnie z konstytucją Haiti - w ponownych wyborach wybrano na prezydenta byłego premiera René Prévala.

W 2000 roku Aristide ponownie wygrał wybory. Działająca w porozumieniu z władzami USA grupa opozycyjna tzw. "Grupa 184" kierowana przez amerykańskiego biznesmena Andy Apaida i skupiająca większość najbogatszych obywateli Haiti podjęła działania zmierzające do zakwestionowania legalności jego wyboru. W 2003 doszło do zamieszek, wywołanych przez byłych wojskowych oraz gangi uliczne, zwane Armią Kanibali. 28 lutego 2004 roku amerykańscy dyplomaci wymusili dymisję Aristide pod groźbą ataku bojówek na pałac prezydencki. Otrzymał on azyl w Republice Południowej Afryki.

Pełna treść apelu znajduje się tutaj, zaś formularz do podpisu tutaj.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku