Egipt: Władze zakazały demonstracji

[2011-01-26 15:04:16]

26 stycznia egipskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zabroniło organizowania antyprezydenckich manifestacji. Niedozwolony jest żaden akt prowokacji, wiec protestacyjny, marsz ani manifestacja - poinformowało. Dzień wcześniej w wielotysięcznych demonstracjach przeciwko władzom zginęły cztery osoby.

Na portalach społecznościowych pojawiły się wezwania do nowych protestów. Prodemokratyczna grupa młodzieżowa "Ruch 6 Kwietnia", która stoi za organizacją ostatnich demonstracji, zaapelowała rano na Facebooku do mieszkańców Egiptu o przeprowadzenie kolejnych protestów , które miałyby doprowadzić od ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka. Twitter, wykorzystywany do organizacji demonstracji, od popołudnia 25 stycznia jest niedostępny w Egipcie. Na ulicach Kairu 26 stycznia rozmieszczono tysiące policjantów. Rano w mieście panował spokój i nie było oznak protestów.

Internauci ogłosili 25 stycznia "Dniem Gniewu" przeciwko biedzie i represjom. W protestach, które wybuchły m.in. w Kairze, Aleksandrii, Suezie i Ismailii, zginęło dwóch policjantów oraz dwóch protestujących.. Według Associated Press, w całym Egipcie rannych zostało ok. 250 osób.

Jak podaje PAP, zdaniem anonimowych przedstawicieli sił bezpieczeństwa podczas największych od lat antyprezydenckich protestów zatrzymano nawet 200 osób. Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie, gdy władze przeanalizują policyjne nagrania wideo z demonstracji.

W nocy z 25 na 26 stycznia, używając gazu łzawiącego i bijąc protestujących, policja rozpędziła uczestników demonstracji na placu Tahrir w centrum Kairu. Demonstrujący domagali się ustąpienia prezydenta Mubaraka i premiera Ahmeda Mohammeda Nazifa, rozwiązania parlamentu i stworzenia rządu jedności narodowej.

Niemal połowa z 80-milionowej ludności Egiptu żyje poniżej lub na granicy ubóstwa, za 2 dolary dziennie lub mniej. Podobnie jak Tunezyjczycy Egipcjanie narzekają na wysokie ceny żywności, bezrobocie i autorytarne rządy, które zazwyczaj szybko tłumią protesty. W Tunezji krwawe demonstracje doprowadziły do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego, który krajem rządził przez ponad 20 lat.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku