Mieszkańcy Sudanu Południowego wybrali niepodległość

[2011-01-31 11:35:05]

99,57 proc. mieszkańców Południowego Sudanu, którzy wzięli udział w referendum na temat secesji tego regionu autonomicznego opowiedziało się za powstaniem niepodległego państwa. O tych pełnych, ale jeszcze nieoficjalnych wynikach (wciąż liczone są głosy uchodźców z regionu mieszkających na północy Sudanu i zagranicą) poinformował Chan Reek Madut, przewodniczący komisji organizującej głosowanie.

W pięciu z dziesięciu prowincji Sudanu Południowego za oderwaniem się od północy głosowało aż 99,9 proc. uczestników referendum. Najmniej zwolenników niepodległości - 95,5 proc. - było w prowincji Bahr al-Ghazal, graniczącej z północą Sudanu. Oficjalne i ostatecznie ogłoszenie wyników odbędzie się w pierwszej połowie lutego. Prezydent Sudanu Omar al-Baszir już uznał wyniki głosowania.

Tysiące ludzi, w tym główni politycy regionu, zgromadziło się na oficjalnej uroczystości w mauzoleum Johna Garanga, lidera Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu i pierwszego prezydenta autonomicznego Sudanu Południowego, który zginął w wypadku śmigłowca. Na te modlitwę o nasz kraj mieszkańcy Sudanu Południowego czekali 55 lat - powiedział podczas ceremonii arcybiskup Episkopalnego Kościoła Sudanu Daniel Deng.

Sudan Południowy jest zamieszkany 200 grup etnicznych, z których większość stanowią chrześcijanie różnych wyznań (m.in. rzymskokatolicy, episkopalianie, zielonoświątkowcy, baptyści) i wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych. Stolicą nowego państwa jest Dżuba, a językiem urzędowym angielski i arabski. Obecnie trwają dyskusje nad nazwą nowego państwa, część mieszkańców chce zachowania nazwy Sudan Południowy, pojawiają się jednak także inne propozycje - Nowy Sudan, Kusz lub Republika Nilu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 kwietnia:

1750 - W Dederkałach Wlk. na Wołyniu urodził się Hugo Kołłątaj, oświeceniowy działacz polityczny, publicysta, pisarz, ksiądz; organizator Kuźnicy Kołłątajowskiej.

1875 - August Bebel wyszedł na wolność z więzienia krajowego w Zwickau.

1938 - Sąd Okręgowy w Krakowie skazał Bolesława Drobnera, działacza socjalistycznego, na 3 lata więzienia.

1940 - Urodziła się Wangari Maathai, kenijska działaczka ekologiczna, założycielka Partii Zielonych Kenii – Mazingira, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2004.

2002 - W Holandii zalegalizowano eutanazję.

2007 - W skład rządu Nepalu weszli przedstawiciele partii komunistycznej.

2012 - Weszła w życie Europejska Inicjatywa Obywatelska.

2016 - Wystartował program państwowy Rodzina 500 plus.

2018 - Carlos Alvarado Quesada (PAC) wygrał wybory prezydenckie w Kostaryce.


?
Lewica.pl na Facebooku