Egipt: Starcia wywołane przez prowokatorów Mubaraka

[2011-02-02 18:58:50]

2 lutego co najmniej 500 osób zostało rannych w starciach w Kairze - donoszą media. Lekarze z kolei mówią o nawet 1,5 tysiąca poszkodowanych, a egipskie ministerstwo zdrowia o 350 rannych i jednej ofierze śmiertelnej. Na placu Wyzwolenia i na prowadzących do niego ulicach wieczorem było już spokojniej, ale wciąż, mimo obowiązywania godziny policyjnej, przebywało tam pełno ludzi. W innych rejonach egipskiej stolicy zamieszki wciąż trwały.

Starcia zaczęły się, gdy zwolennicy Hosniego Mubaraka zaatakowali jego przeciwników, demonstrujących na placu Tarhir. Wśród napastników byli policjanci w cywilu, agenci służb specjalnych i kryminaliści, uzbrojeni w noże, sztylety i kije. Część z nich dosiadała koni i wielbłądów. Przeciwnicy prezydenta twierdzili, że przy zatrzymanych napastnikach znaleźli legitymacje policyjne.

W trakcie kilkugodzinnych zamieszek ich uczestnicy używali kamieni, pałek i koktajli Mołotowa, z których dwa wpadły na teren Muzeum Egipskiego. Al-żazira podawała, że siły specjalne użyły armatek wodnych, tymczasem według BBC, to żołnierze próbowali ugasić pożary wywołane przez tłum. Armia przez cały dzień starała się rozdzielić walczące strony. Żołnierze strzelali też w powietrze, ale protestujący kontynuowali starcia. Później armia zaprzeczała w państwowej telewizji, że żołnierze użyli broni, jednak informacje te potwierdza specjalny wysłannik Polskiego Radia w Egipcie Michał Żakowski.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, żołnierze starali się ograniczyć mediom możliwość relacjonowania protestów. Wiadomo między innymi o zatrzymaniu na kilka godzin dziennikarzy ze Szwecji, Izraela i Belgii.

Uznawany przez część protestujących w Egipcie za przywódcę opozycji Mohamed ElBaradei wezwał armię do interwencji i obrony społeczeństwa. Wcześniej oskarżył stronę rządową o inspirowanie starć i posługiwanie się taktyką zastraszania.

Przemoc na ulicach Kairu została potępiona przez społeczność międzynarodową. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał obie strony konfliktu w Egipcie do umiarkowania, a premier Wielkiej Brytanii mówił, że nie do zaakceptowania byłaby sytuacja, gdyby potwierdziły się informacje o inspirowaniu zamieszek przez egipski rząd.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku