Chińskie państwowe media powściągliwie informują o rewolucji w Egipcie. Najszerzej opisują ją angielskojęzyczne gazety ukazujące się w Państwie Środka. Chińskojęzyczne wyszukiwarki internetowe nadal cenzurują informacje dotyczące rewolucji na ulicach egipskich miast, która doprowadziła do zakończenia rządów Hosniego Mubaraka. Chińscy dziennikarze nieoficjalnie przyznają, że sposób informowania o rozwoju wydarzeń w Egipcie uważniej niż zazwyczaj śledzony jest przez cenzorów. Media otrzymały polecenie, aby o sytuacji w Egipcie informować wyłącznie wykorzystując depesze oficjalnej agencji prasowej Xinhua.
Ograniczenia w znacznie mniejszym stopniu dotyczą jednak angielskojęzycznych mediów. Chińskie władze dbają głównie o to, aby bezwzględnej cenzurze poddawać doniesienia w języku chińskim. Informacje z Egiptu znalazły się w środku wydania serwisu informacyjnego chińskiej telewizji CCTV, a nie w leadzie, na pierwszym miejscu lub jako "breaking news", jak to ma miejsce w większości światowych mediów.
Chińskie telewizje nie pokazują demonstrantów, lecz koncentrują się na zdjęciach zamkniętych sklepów i wyludnionych ulic. Po wpisaniu w chińskojęzyczne wyszukiwarki słów "Mubarak" bądź "Egipt" internauci w Państwie Środka informowani są, iż w Internecie nie ma stron, gdzie występowałyby te słowa.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.