Niemieckie szkoły stają otworem dla polskiej młodzieży

[2011-02-15 01:35:49]

Wraz z otwarciem 1 maja niemieckiego rynku pracy dla Polaków, we wrześniu swoje podwoje otworzą dla polskiej młodzieży tamtejsze szkoły zawodowe. Podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy, w Niemczech brakuje rzemieślników, a szkoły zawodowe mają problemy rekrutacyjne - niedobór sięga 10 000 wolnych miejsc.

Już teraz w zachodnich województwach Polski niemieckie izby rzemieślnicze zaczęły ogłaszać nabór do centrów kształcenia zawodowego w przygranicznych landach. Rodzice gimnazjalistów nie kryją zainteresowania, niektórzy ponoć już pojechali do Niemiec, by sprawdzić warunki na miejscu.

Niemiecki system kształcenia zawodowego jest atrakcyjny. Odbywa się w systemie dualnym, co oznacza, że tylko część nauki odbywa się w szkole. Kilka dni w tygodniu uczniowie spędzają bowiem pracując w firmach, z którymi mają podpisane umowy o praktykach. Pracodawcy nie tylko opłacają młodzieży składki na ubezpieczenia społeczne, ale także oferują miesięczne wynagrodzenie. W zależności od stopnia zaawansowania zawodowego stawki różnią się. Dla pierwszoklasistów wahają się między 200 a 600 euro. W późniejszych latach zarobki są coraz wyższe: murarz zarobi około 800 euro, sprzedawca 650 euro, a kwiaciarka około 400 euro. Jedynymi warunkami, jakie muszą spełniać polscy uczniowie są znajomość języka oraz samodzielne opłacenie mieszkania i wyżywienia.

Tymczasem w Polsce sytuacja wcale nie jest lepsza niż w Niemczech. Triumfy święcą szkoły nadające tytuły licencjata czy magistra w nadwyżkowych już specjalnościach. Kształcenie zawodowe nie jest popularne, a zawody rzemieślnicze czy robotnicze stają się deficytowe.

Zarówno zdaniem ekonomistów, jak i przedstawicieli izb rzemieślniczych, jeżeli nie poprawią się warunki zatrudnienia fachowców, w szczególności te finansowe, zabraknie nam rąk do pracy. Polska stanie się społeczeństwem bezrobotnych wykształconych, nie radzących sobie z cieknącym kranem czy dziurawym dachem.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku