Federacja Anarchistyczna: O prawo do bezpłatnej edukacji!

[2011-02-16 17:58:49]

Poznańska sekcja Federacji Anarchistycznej, związana z najdłużej działającym na terenie Polski skłotem Rozbrat, wydała oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia m.in. się przegłosowanej przez Sejm odpłatności za drugi kierunek studiów oraz deklaruje pełne poparcie dla studenckich manifestacji w tej sprawie.

Autorzy oświadczenia podkreślili, iż płatność za drugi kierunek uniemożliwi młodym naukowcom, niewywodzącym się z elit społecznych, prowadzenie interdyscyplinarnych badań, co siłą rzeczy wpłynie na pogorszenie jakości edukacji w Polsce. Będzie to miało też negatywny wpływ na pozycję absolwentów na rynku pracy. Nowi pracownicy posiadać będą bowiem tylko minimum wiedzy i umiejętności z jednej dziedziny, co w dużym stopniu utrudni im przekwalifikowywanie się w trakcie kariery zawodowej. Natomiast ci, którym uda się uzyskać tak zwany kredyt studencki, stanowiący dla większości jedyną szansę podjęcia studiów na dwóch kierunkach, wejdą w okres aktywności zawodowej obciążeni tą wierzytelnością. Najlepiej wykształcona część absolwentów będzie więc zmuszana do podjęcia każdej pracy (często poniżej kwalifikacji), w celu spłacenia pożyczki z czasu studiów - stwierdzono w oświadczeniu.

Anarchiści nie chcą jednak jedynie wykreślenia z nowelizacji ustawy zapisów ograniczających bezpłatność szkolnictwa wyższego. Oczekujemy uniwersytetu uspołecznionego, w którym realny wpływ na zarządzanie powinni mieć sami studenci, z szerokim dostępem do ciał decyzyjnych uczelni oraz możliwością wpływania na jej kształt poprzez walne zebrania wszystkich studentów - podsumowano, nawołując jednocześnie do jedności studentów, doktorantów i naukowców w celu obrony uczelni wyższych przed komercjalizacją.

Piotr Kuligowski


Fot.: rozbrat.org

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku