Studenckie protesty przeciwko reformie

[2011-02-18 16:59:08]

17 lutego o 17.00 w siedmiu ośrodkach akademickich: Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbyły się - zorganizowane przez Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie - protesty przeciwko reformie szkolnictwa wyższego, którą 4 lutego przegłosował Sejm. Zmiany mają dotyczyć m.in. likwidacji stypendium naukowego oraz wprowadzeniu częściowej odpłatności za drugi kierunek studiów.

Kielecki protest przyciągnął na Plac Artystów kilkanaście osób. Frekwencja nie dopisała. Może to wynik mroźnej pogody. Liczymy jednak, że nasz głos zostanie wysłuchany - tłumaczył Wojciech Płeszka z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego.

Nieco więcej, bo ok. 40 osób, wzięło udział w krakowskiej pikiecie. Studenci zebrali się pod pomnikiem Mickiewicza na rynku. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Chcemy studiować, nie głodować", "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z Kudrycką do cholery", "Rząd do POprawki" i "Edukacja prawem, nie towarem".



Około 20 osób zgromadził protest w Łodzi. Tutaj studenci zebrali się przy bramie prowadzącej do siedziby PO przy ul. Piotrkowskiej. Niską frekwencję tłumaczył Jakub Klimczak: Byłoby więcej, gdyby nie studenckie ferie, ale z protestami nie można czekać.

Kilkanaście osób zebrało się w Olsztynie. Grupa ta, z transparentami "Nie płatnym studiom" i "Edukacja prawem nie towarem" przeszła z centrum konferencyjnego w Kortowie pod rektorat. Wśród protestujących znajdowały się osoby studiujące dwa kierunki, które twierdziły, że odpłatność to ograniczenie ich praw.

W Poznaniu na Placu Wolności zebrało się ok. 30 osób. Tutejszy protest wsparła, związana ze skłotem Rozbrat, Federacja Anarchistyczna. Jej przedstawiciel odczytał oświadczenie anarchistów w sprawie reformy. Protestujący mieli ze sobą transparent "Edukacja to nie towar". Skandowali hasła: "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z reformą do cholery" oraz "Edukacja prawem, nie towarem". Niską frekwencję organizatorzy tłumaczyli m.in. trwającą sesją, fatalną pogodą oraz meczem Lecha Poznań.



Najwięcej, bo ok. 70 osób, zgromadził protest w Warszawie, gdzie studenci demonstrowali przed domem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Manifestacja przed Belwederem odbyła się pod hasłem "Kto nie skacze, ten z Kudrycką". W demonstracji brały udział także osoby starsze, solidaryzujące się ze studenckimi postulatami.

Około 20 osób zebrało się we Wrocławiu. Tutejszy protest ograniczył się jedynie do odczytania oświadczenia DZS-u przez inicjatora akcji Krzysztofa Mroczko.



W większości miast zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne.

Na portalu społecznościowym Facebook akcję poparło kilka tysięcy osób.

Piotr Kuligowski


Fot. Zdjęcia z poznańskiej pikiety.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 października:

1929 - Krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował tzw. wielki kryzys.

1934 - Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

1936 - W Hiszpanii sformowano batalion im. Jarosława Dąbrowskiego pod dowództwem Bolesława (Stanisława) Ulanowskiego.

1942 - Gwardia Ludowa dokonała pierwszego zamachu bombowego na Café Club.

1943 - Oddział GL im. gen. Józefa Bema stoczył całodzienną bitwę z obławą niemiecką w lasach na Diablej Górze na Kielecczyźnie.

1956 - Imre Nagy został premierem Węgier.

1956 - Władysław Gomułka wygłosił przemówienie do kilkuset tysięcy osób podczas wiecu na Placu Defilad w Warszawie.

1962 - Pierwsze radzieckie frachtowce wraz z towarzyszącymi im okrętami podwodnymi dotarły do ustanowionej przez Amerykanów linii blokady wokół Kuby.

1970 - Salvador Allende został wybrany prezydentem Chile.

1975 - Na Islandii doszło do jednodniowego strajku kobiet.

2005 - W Detroit zmarła Rosa Parks, amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, będąca symbolem walki z segregacją rasową.


?
Lewica.pl na Facebooku