Poznań: Europejscy Zieloni o przemianach w Europie

[2011-03-05 14:04:46]

W dniach 3-4 marca w Poznaniu odbyła się konferencja "Przemiany w Europie", organizowana przez frakcję parlamentu europejskiego - Zieloni/Wolny Sojusz Europejski. Wśród panelistów znalazły się takie postacie jak Danuta Hübner, była komisarz Unii Europejskiej ds. rozwoju regionalnego, europosłowie Zielonych (Michael Cramer, Daniel Cohn-Bendit, Rebecca Harms i inni), dziennikarze, naukowcy.

Konferencja miała charakter otwarty, co sprawiło, że poza członkami Zielonych z całej Europy do Poznania zjechali również przedstawiciele organizacji samorządowych, studenci, osoby zainteresowane poruszanymi tematami.

Imprezę otworzyli Daniel Cohn-Bendit wraz z Rebeccą Harms - współprzewodniczący Zielonych/WSE, prof. Bronisław Marciniak - rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (uczelni, która gościła konferencję) i Małgorzata Tkacz-Janik - radna sejmiku województwa śląskiego i współprzewodnicząca polskich Zielonych.

Prelekcję pod hasłem "Tworzenie głębiej zintegrowanej Unii: perspektywa polska" wygłosiła Danuta Hübner, do której było skierowane też najwięcej pytań z sali, częściowo dlatego, że europosłanka PO zasiada we frakcji EPP, mającej największy wpływ na kształtowanie unijnej polityki.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się obiadem ze szwedzkim stołem, pełnym ekologicznej żywności i występem zespołu Iowa Super Soccer.

Drugi dzień był poświęcony polityce zagranicznej Unii Europejskiej i sprawom o zasięgu globalnym.

W panelu prowadzonym przez posłów PE Wernera Schultza i Isabelle Durant, poświęconym polityce wschodniej UE (w szczególności relacjom z Białorusią, Rosją i Ukrainą) udział wzięli Krystyna Kurczab-Redlich, polska dziennikarka, autorka m.in. reportażu "Pandrioszka", Kai-Olaf Lang, dyrektor Działu Badań niemieckiej fundacji na Rzecz Nauki i Polityki, a także Jurij Durkot, ukraiński publicysta. Paneliści zgodnie ocenili, że "wiatr zmian na Wschodzie" jest już bliski.

Po debacie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przywódcy Zielonych w PE i przewodniczący partii Zieloni 2004, Małgorzata Tkacz-Janik i Dariusz Szwed odpowiadali na pytania dziennikarzy. Szwed mówił m.in. o przyczynach sprzeciwu Zielonych wobec budowy elektrowni atomowej. Ich zdaniem odnawialne źródła energii nie są rozwiązaniem droższym, a jedynie "trudniejszym mentalnie".

Michael Cramer przedstawił projekt "Trasy Rowerowej wzdłuż żelaznej kurtyny" i zaprezentował publikację na ten temat. To połączenie ekologicznej, aktywnej i świadomej turystyki z upamiętnieniem końca zimnej wojny, a także szansa na spojrzenie na historię Europy z innej perspektywy.

Ostatnio powołany w Polsce Zielony Instytut - think-tank, który ma dostarczać idei i ekspertyz dla Zielonych zaprezentował publikację "Zielony Nowy Ład". Obok Dariusza Szweda, stojącego na czele fundacji, głos zabrał Pierre Jonckheer, współprzewodniczący GEF - paneuropejskiego think-tanku, którego siostrzaną organizacją jest Zielony Instytut.

O energetyce w kontekście bezpieczeństwa dyskutowali prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska, Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska, Grzegorz Wiśniewski, dyrektor Instytutu Energetyki Odnawialnej i Agata Hinc, Centrum Strategii Europejskich demosEUROPA. Panel prowadzili Sandrine Bélier i José Bové.

Ostatni panel był poświęcony ostatnim wydarzeniom w krajach arabskich, w szczególności Egipcie i Tunezji, gdzie następują dynamiczne przemiany i budowa nowego społeczeństwa obywatelskiego. Daniel Cohn-Bendit i Hoda Salah z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie skrytykowali część świata zachodniego, który handlował bronią jaką satrapi wykorzystali przeciw demonstrantom. Salah oceniła, że opozycja w końcu będzie musiała zacząć budować partię i wziąć odpowiedzialność za władzę, dodała również, że widać zmianę w języku protestujących: to nie hasła islamskiego fundamentalizmu, ale wołanie o prawa człowieka i podmiotowość. Dodała, że doświadczenie wschodniej Europy może być pomocne w budowaniu prawdziwej demokracji na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Cohn-Bendita Stany Zjednoczone zachowały się roztropnie i wykorzystały swój wpływ na kształconą w USA armie Egiptu i Tunezji, aby zapobiec rozlewowi krwi. Paneliści dodali, że zmieniają się relacje społeczeństwo-władza i następuje powolne, aczkolwiek konsekwentne odchodzenie od patriarchatu, a naród staje się suwerenem: pokazuje to złożenie przysięgi na placu Tahrir przez nowego egipskiego premiera.

Cohn-Bendit stwierdził, że polska partia Zieloni 2004 będzie stopniowo rosła w siłę. W ostatnich wyborach samorządowych Zieloni wprowadzili pierwszych radnych. W wyborach parlamentarnych kandydaci Zielonych wystartują z list SLD. Ponadto obok działalności partyjnej zaczęli budowę NGO-sów.

Bogumił Kolmasiak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 października:

1881 - W Maladze urodził się Pablo Picasso, wybitny malarz, członek Francuskiej Partii Komunistycznej.

1923 - Robotnicy przemysłu włókienniczego przystąpili do trwających już strajków górników, kolejarzy i pocztowców.

1932 - George Lansbury został wybrany na przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy.

1935 - Clement Attlee został wybrany na przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy.

1977 - W Nicei zmarł Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1983 - Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Grenadę.

2018 - Prezydentem Etiopii została wybrana Sahle-Work Zewde.


?
Lewica.pl na Facebooku