Warszawa: Manifestacja pracowników Poczty Polskiej

[2011-03-18 09:50:11]

Blisko 2 tysiące pracowników Poczty Polskiej protestowało 16 marca na ulicach Warszawy przeciwko planom likwidacji urzędów pocztowych i zwolnieniom grupowym. Organizatorem manifestacji były 23 organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej na terenie województwa mazowieckiego, ale uczestniczyli w niej także pocztowcy także z innych regionów kraju, w tym województw warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego. Podobne akcje mają być organizowane także w kolejnych miastach w całym kraju.

Związkowcy przeszli z Torwaru przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zostawili petycję do premiera Donalda Tuska. Na czele pochodu niesiono wieniec i trumnę z napisem "Poczta Polska, 1558-2011, zamordowana przez chciwość i głupotę rządzących", którą także zostawiono przed siedzibą premiera. Uczestnicy protestu mieli ze sobą trąbki, gwizdki, syreny i petardy. Wśród transparentów pojawiły się hasła: "Łapy precz od Poczty Polskiej", "Dość niszczenia Poczty!!!", czy "Przykład Ursusa, FSO i stoczni jest prosty, z Poczty zostaną puste budynki a na nich porosty".

Nie zgadzamy się z planowanym przez zarząd Poczty Polskiej zbyciem ok. 700 nieruchomości należących do poczty w całym kraju - powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Zbigniew Warchał. Jak dodał demonstracja nie jest tylko protestem pracowników poczty, ale także przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy po planowanych likwidacjach placówek stracą dostęp do usług pocztowych, a oferowane usługi będą niższej jakości. Zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów osób, które popierają nasze racje, a nie są pracownikami poczty - poinformował związkowiec.

Zarząd Poczty Polskiej chce zastąpić agencjami 3 tysiące placówek pocztowych. Wielu małym miejscowościom grozi to całkowitym pozbawieniem usług pocztowych. Zwolnionych ma być ponad 5 tys. pracowników Poczty. W samej Warszawie w ciągu dwóch, trzech lat mają zostać zlikwidowane 63 urzędy pocztowe. Na Mazowszu - 145 placówek. Odnosząc się do decyzje zarządu Poczty Polskiej Rafał Brzoska, prezes InPostu, największej prywatnej firmy pocztowej stwierdził, że PP nie potrafi wykorzystać głównego aktywu, jakim jest ogólnopolska infrastruktura i zapowiedział, że jego firma otworzy ok. 500 agencji pocztowych m.in. tam, gdzie urzędy likwiduje poczta.

Szymon Martys


Foto: www.wladzarobotnicza.pl.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 października:

1881 - W Maladze urodził się Pablo Picasso, wybitny malarz, członek Francuskiej Partii Komunistycznej.

1923 - Robotnicy przemysłu włókienniczego przystąpili do trwających już strajków górników, kolejarzy i pocztowców.

1932 - George Lansbury został wybrany na przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy.

1935 - Clement Attlee został wybrany na przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy.

1977 - W Nicei zmarł Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1983 - Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Grenadę.

2018 - Prezydentem Etiopii została wybrana Sahle-Work Zewde.


?
Lewica.pl na Facebooku