Japonia: Akcja gaśnicza w Fukushimie trwa

[2011-03-18 12:53:09]

Japońscy eksperci nadal starają się schłodzić uszkodzone urządzenia w elektrowni atomowej Fukushima. Przyznają, że akcja jest bardzo trudna. Szef powietrznych sił obronnych Japoni Shigeru Iwasaki powiedział, że bierze w niej udział sześć wozów strażackich. Zdaniem rządu, pracownicy w elektrowni są bezpieczni. Dawka promieniowania, jaką wchłonęły ich ciała, wynosi kilka milisiwertów. Oznacza to, że praca w rejonie elektrowni jest możliwa. Trwa schładzanie przegrzanych urządzeń oraz prętów paliwowych, co ma zapobiec poważnemu wyciekowi. Akcja może potrwać nawet kilka tygodni. Być może 19 marca zostanie przywrócona elektryczność, co pozwoli uruchomić wewnętrzne pompy chłodzące i przyspieszy prace.

Tymczasem według niepotwierdzonych doniesień Japonia uznała, że incydent był poważniejszy niż sądzono. Japońska agencja atomowa podniosła stopień zagrożenia skażeniem radioaktywnym w elektrowni Fukushima z czwartego do piątego stopnia w 7-stopniowej międzynarodowej skali wypadków atomowych. Poinformowała o tym na swoje stronie internetowej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Eksperci rozważają jako ostateczne zabezpieczenie przed skażeniem zalanie całej elektrowni grubą warstwą betonu.

18 marca Międzynardodowa Agencja Energii Atomowej rozpoczęła własne pomiary stopnia radiacji w Tokio. Szef Agencji Yukiya Amano, wyraził w Tokio nadzieję, że wyniki pomiarów dodatkowo uspokoją Japończyków, którzy do tej pory otrzymywali tylko informacje służb miejscowych. Amano powiedział też, że walka Japończyków o ustabilizowanie sytuacji w elektrowni Fukushima, jest "wyścigiem z czasem".

Dokładnie tydzień po wybuchu kataklizmu, 18 marca o 6.46 czasu warszawskiego, w północno- wschodniej Japonii uczczono minutą ciszy ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami. Telewizja japońska pokazała, jak setki ludzi ocalałych w tymczasowych ośrodkach schronienia stały w milczeniu ze spuszczonymi głowami. Wielu z nich nie mogło powstrzymać łez. Podawali też sobie ręce w geście solidarności. Pamięć tragicznie zmarłych uczcili też pracownicy służb ratunkowych i organizacji humanitarnych pomagających w akcji.

Wstrząsy z 11 marca były najsilniejsze od czasu rejestrowania trzęsień w Japonii (od 140 lat) - o sile 9 stopni w skali Richtera i wyzwoliły gigantyczne tsunami. Fala wody, jaka uderzyła w wybrzeże, niszczyła domy i wepchnęła w głąb lądu tony śmieci, gruzu i błota. Uszkodzone zostały zabudowania elektrowni atomowej Fukushima 1 położonej w odległości 250 kilometrów od Tokio.
Ostatni bilans ofiar to ponad 6500 zabitych, 10 tysięcy zaginionych. To więcej niż podczas trzęsienia w styczniu 1995 roku w Kobe, kiedy to zginęło 6400 osób.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku