USA: Głosy przeciwko interwencji w Libii

[2011-03-20 20:31:55]

Antywojenna grupa należących do Partii Demokratycznej członków Izby Reprezentantów wyraziła zastrzeżenia co do legalności akcji zbrojnej w Libii podjętej przez prezydenta Baracka Obamę. Demokraci mają do niego pretensję, że rozpoczął operację przeciw Muammarowi Kaddafiemu bez szerszej konsultacji z Kongresem.

Dennis Kucinich, lewicujący kongresman z Ohio wspomniał nawet o możliwości parlamentarnego oskarżenia prezydenta o wykroczenia, które uzasadniają usunięcie go z urzędu (tzw. impeachmentu). W przeszłości Kucinich groził impeachmentem poprzedniemu prezydentowi George'owi W. Bushowi za wojnę w Iraku. Na wszczęcie procedury przeciwko Obamie nie ma jednak szans, gdyż pomysłodawca nie dysponuje wystarczającym poparciem. Demokratyczni przywódcy w Kongresie, liderka mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi i najwyżsi rangą Demokraci w komisjach spraw zagranicznych i sił zbrojnych Izby publicznie poparli Obamę.

Opinia publiczna jest podzielona co do interwencji. Sondaż przeprowadzony 19 marca, a więc kiedy nie znane były jeszcze rezultaty pierwszych ataków, wykazał, że większość Amerykanów jest przeciwna akcji zbrojnej w Libii. Za interwencję skrytykował prezydenta m.in. znany filmowiec-dokumentalista Michael Moore.

Richard Haass, związany z Republikanami dyplomata i przewodniczący Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), powiedział w telewizji NBC, że nie należało podejmować tej operacji, gdyż nie uzasadniają tego strategiczne interesy USA. Jego zdaniem, dla Ameryki dużo ważniejsze jest to, co dzieje się np. w Bahrajnie.

Biały Dom i Pentagon podkreślają, że operacja libijska będzie miała ograniczony charakter i USA nie wyślą do Libii wojsk lądowych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku