Piotr Szumlewicz: Po debacie - ZUS bezpieczniejszy niż OFE

[2011-03-23 08:38:04]

Starcie między Leszkiem Balcerowiczem i Jackiem Rostowskim nie wniosło niczego szczególnie nowego do debaty na temat przyszłości polskiego systemu emerytalnego. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa wątki, które pojawiły się w dyskusji.

Obecnie około 70% składek, które trafiają do OFE, fundusze przeznaczają na kupno obligacji skarbu państwa. W ten sposób czerpią one stabilne zyski w postaci prowizji (3,5% od każdej składki), zwiększając zarazem dług publiczny. Minister Rostowski słusznie zwrócił uwagę, że jest to operacja pozbawiona sensu. Jeżeli nasze składki mają być lokowane w obligacjach, to fundusze emerytalne nie są do niczego potrzebne. Obsługą tych pieniędzy może zająć się państwo, nie biorąc w zamian żadnej prowizji. Balcerowicz nie potrafił przedstawić rzeczowego kontrargumentu na zarzuty ministra finansów.

Jeszcze ważniejsza wydaje się druga kontrowersja, wobec której nie było różnic między Rostowskim i Balcerowiczem. Otóż zdaniem obydwu ekonomistów inwestowanie przez OFE większej części składek w akcje doprowadzi w przyszłości do wzrostu emerytur. Żaden z nich nie pokusił się jednak o uzasadnienie tej tezy.

Z pewnością większe uzależnienie systemu emerytalnego od giełdy, doprowadzi do spadku jego stabilności. Żadna władza nie zadekretuje bezpieczeństwa inwestycji na rynkach finansowych. Każdy inwestor wie, że na giełdzie można wiele zarobić, ale można też wszystko stracić. Próbkę swoich możliwości OFE dały w 2008 roku, kiedy straciły 20 mld zł. Minister finansów, podobnie jak Leszek Balcerowicz, twierdzi, że przyznanie funduszom większej swobody inwestycji pozwoliłoby im na większe zyski i tym samym wzrost emerytur. A co się stanie, gdy powtórzy się sytuacja z 2008 roku? Kto zagwarantuje Polakom godną emeryturę? Te pytania w trakcie debaty nie padły.

Żaden rozwinięty kraj na świecie nie uzależnił w całości systemu emerytalnego od wahań giełdy. Nie uczynił też tego polski rząd. Ani obecny, ani ten, w którym ministrem finansów był Leszek Balcerowicz. Ciekawe, że zdeklarowany liberał, jakim jest Balcerowicz, w trakcie debaty powiedział wprost, że nie kwestionuje pierwszego filaru systemu emerytalnego. Dlaczego? Ponieważ wie, że system uzależniony od giełdy wcale nie daje gwarancji stabilnych zysków i w sytuacji kryzysu może stanąć na granicy bankructwa. Chociaż więc w świetle kamer obydwaj dyskutanci bronili OFE i inwestycji na rynkach finansowych, to na szczęście w praktyce obydwaj przyznają, że ZUS jest bardziej godny zaufania niż jakikolwiek inwestor prywatny.

Piotr Szumlewicz


Tekst ukazał się na stronie TVP INFO (www.tvp.info).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku