OZZ IP: Oświadczenie pierwszomajowe

[2011-04-04 17:48:17]

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza ukazało się oświadczenie, wydane w związku z planowaną demonstracją pierwszomajową. Jego autorzy sprzeciwiają się zarówno elastycznym formom zatrudnienia, jak i postępującemu kryzysowi mieszkaniowemu.

Działacze OZZ IP wyróżniają trzy podstawowe techniki, za pomocą których kapitał i władza polityczna dyscyplinują dzisiejszych pracowników i pracownice. Dwie pierwsze z nich to elastyczne formy zatrudnienia i represyjna polityka mieszkaniowa. Sprzyjające warunki do ich stosowania zapewniają specjalne strefy ekonomiczne. Trzecią z nich są niewątpliwie podwyżki cen. W odróżnieniu od dwóch pierwszych, technika ta ma charakter okresowy i w połączeniu z nimi pełni rolę katalizatora wzmacniającego ich oddziaływanie.

Autorzy oświadczenia dostrzegają, że nędza w największym stopniu uwidacznia się na prowincji. To tam stopa bezrobocia jest zazwyczaj najwyższa, a rozwijające się przedsiębiorstwa prywatne nie tylko nie obniżają bezrobocia w znaczącym stopniu, ale także generują wiele problemów społecznych. Z tego też powodu działacze związku zapowiadają, że w tym roku manifestację z okazji Święta Pracy zorganizują w Nowej Soli, gdzie - ich zdaniem - wszelkie negatywne zjawiska uwidoczniły się w formie najbardziej skrajnej.

Nowa Sól to miasto, w którym w związku z dynamicznym uprzemysłowieniem ujawniły się w pełnej okazałości aspekty nowego systemu organizacji produkcji i związanego z nim nowego systemu organizacji siły roboczej. Sprowadzona do minimum kategoria robotników sproletaryzowanych, ustąpiła miejsca sprekaryzowanym pracownikom czasowym, którzy pozbawieni praw pracowniczych i ciągłości zatrudnienia borykają się z problemami mieszkaniowymi i na płaszczyźnie miejskiej spychani są do substandartowych obiektów socjalnych w peryferyjnych częściach miasta - stwierdzono w oświadczeniu, którego całość można przeczytać tutaj.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 października:

1929 - Krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował tzw. wielki kryzys.

1934 - Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

1936 - W Hiszpanii sformowano batalion im. Jarosława Dąbrowskiego pod dowództwem Bolesława (Stanisława) Ulanowskiego.

1942 - Gwardia Ludowa dokonała pierwszego zamachu bombowego na Café Club.

1943 - Oddział GL im. gen. Józefa Bema stoczył całodzienną bitwę z obławą niemiecką w lasach na Diablej Górze na Kielecczyźnie.

1956 - Imre Nagy został premierem Węgier.

1956 - Władysław Gomułka wygłosił przemówienie do kilkuset tysięcy osób podczas wiecu na Placu Defilad w Warszawie.

1962 - Pierwsze radzieckie frachtowce wraz z towarzyszącymi im okrętami podwodnymi dotarły do ustanowionej przez Amerykanów linii blokady wokół Kuby.

1970 - Salvador Allende został wybrany prezydentem Chile.

1975 - Na Islandii doszło do jednodniowego strajku kobiet.

2005 - W Detroit zmarła Rosa Parks, amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, będąca symbolem walki z segregacją rasową.


?
Lewica.pl na Facebooku