Peru: Ollanta Humala i Keiko Fujimori faworytami w wyborach prezydenckich

[2011-04-10 13:30:04]

10 kwietnia w Peru odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Faworytami są Ollanta Humala (na zdjęciu), lider łączącej elementy lewicowe i nacjonalistyczne (etnocacerismo) Peruwiańskiej Partii Nacjonalistycznej (Partido Nacionalista Peruano) oraz córka byłego prezydenta kraju Alberto Fujimoriego i była pierwsza dama (otrzymała ten tytuł po rozwodzie jej ojca, w wieku 19 lat) Keiko Fujimori z prawicowego ugrupowania Siła 2011 (Fuerza 2011).

W sondażach prowadzi 48-letni Humala, który w 2006 roku przegrał w drugiej turze wyborów z obecnym prezydentem Alanem Garcíą, zdobywając blisko 47 proc. głosów. W swoim programie Humala odrzucał układ o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, zapowiadał nacjonalizację szeregu przedsiębiorstw zajmujących się usługami publicznymi, wydobyciem i eksploatacją zasobów energetycznych, a także zamierzał dokonać rewizji kontraktów zawartych pomiędzy państwem a firmami prywatnymi.

Podczas obecnej kampanii prezydenckiej kandydat PNP złagodził nieco swoją retorykę. Już nie podkreśla swoich związków z bardziej radykalnymi przywódcami krajów Ameryki Łacińskiej - jak prezydenci Wenezueli Hugo Chávez i Boliwii Evo Morales. Jak podają z kolei źródła brazylijskie, nie jest wykluczone, że doradza mu były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Kilkukrotnie deklarował, że szanuje wolność prasy i gospodarkę rynkową, jednak wciąż opowiada się za renegocjacją kontraktów w przemyśle wydobywczym i energetycznym oraz za zmianą konstytucji Peru.

O głosy biedniejszych Peruwiańczyków z Humalą walczy Keiko Fujimori. W swojej kampanii koncentruje się ona na walce z przestępczością, obiecując m.in. budowę większej ilości więzień i przywrócenie kary śmierci za niektóre przestępstwa. Jest ona jednak także mocno krytykowana, zarzuca się jej m.in., że naukę na prywatnej uczelni w Stanach Zjednoczonych opłacono jej z publicznych pieniędzy, a także, że w razie jej wygranej z więzienia zostanie wypuszczony jej ojciec, który odsiaduje wyrok 25 lat za korupcję oraz masakry i porwania przeciwników politycznych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku