Jemen: Opozycja wzywa do niepłacenia podatków

[2011-04-16 06:41:32]

Jemeńska opozycja, która odrzuciła plan przedstawiony przez państwa Zatoki Perskiej pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego, wyznaczyła prezydentowi Alemu Abdullahowi Salihowi dwutygodniowy termin na podanie się do dymisji. Równocześnie rozpoczęła akcję rozdawania ulotek, w których nawołuje do zaprzestania płacenia podatków oraz innych świadczeń na rzecz państwa, chcąc w ten sposób wymusić ustąpienie prezydenta. Opozycję poparli wykładowcy szkół religijnych i przywódcy plemienni. W wydanym 14 kwietnia wspólnym oświadczeniu żądają natychmiastowej dymisji prezydenta oraz opuszczenia przez jego krewnych stanowisk państwowych oraz w wojsku i aparacie bezpieczeństwa.

Na przeciwległym biegunie znaleźli się zwolennicy Saliha. Według telewizji Al-Dżazira, 15 kwietnia na wiecu poparcia przed pałacem prezydenckim zgromadziły się dziesiątki tysięcy jego zwolenników. Zwracając się do nich Salih stwierdził, że te tłumy dają klarowny przekaz dla tych w kraju i tych zagranicą co do legitymizacji jego konstytucyjnej władzy. Podczas przemówienia zaapelował do opozycji o podjęcie dialogu w celu zapewnienia stabilizacji sytuacji politycznej. Wzywamy opozycję do przewartościowania swojej świadomości i podjęcia dialogu oraz osiągnięcia porozumienia na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa kraju - mówił Salih. Zgodnie z wypróbowaną przez siebie taktyką Salih jednocześnie nazywa opozycjonistów kłamcami i bandytami. Wtórują mu jego zwolennicy. Jak powiedział telewizji Al-Dżazira jeden z popierających go demonstrantów Farid Toshi, opozycja to bandyci i sabotażyści, oni odrzucają dialog, ponieważ chcą przejąć władzę w drodze zamachu a nie za pomocą kartki wyborczej.

Ponadto prezydent Salih stwierdził, iż opozycja nie powinna dopuszczać do wspólnego przebywania na wiecach nie spokrewnionych ze sobą kobiet i mężczyzn, gdyż jest to sprzeczne z zasadami islamu.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Ojczyzna nienawiści
online
24 września (czwartek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - W RFN powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku