Sejm: Mniej dla mniejszości

[2004-11-05 14:54:19]

Sejm uchwalił ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych. Pracę nad nią trwały 11 lat. Wniosek o uchwalenie takiej ustawy zgłosili w 1993 roku Jacek Kuroń i posłowie lewicy.

Obecna ustawa nie wprowadza jednak żadnych nowych rozwiązań dotyczących sytuacji mniejszości w Polsce. Potwierdza jedynie prawa, które mniejszości narodowe i tak już miały zagwarantowane przez inne akty prawne. Zmodyfikowano jednak dwa zapisy: o języku narodowym jako języku pomocniczym oraz o podwójnych nazwach miejscowości.

W myśl tych zapisów przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych nie będą mogli posługiwać się w urzędach językiem narodowym jako językiem pomocniczym. Możliwość taką wykreślono na wniosek Platformy Obywatelskiej. Poprawkę tę poparli posłowie PO, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony i kół skrajnie prawicowych. Kazimierz Plocke z PO tak argumentował wniosek swojego ugrupowania: Uważamy, że w polskich urzędach jedynym używanym językiem powinien być polski. Jeśli dziś dopuścilibyśmy języki mniejszości w urzędach gmin, jutro może mielibyśmy je w urzędach centralnych.

Zaostrzono także przepisy o podwójnym nazewnictwie miejscowości w gminach zamieszkałych przez mniejszości narodowe i etniczne. Tablice w języku polskim i języku mniejszości będą dopuszczone tylko w gminach, gdzie przedstawiciele mniejszości stanowią co najmniej połowę mieszkańców gminy. Faktycznie z możliwości podwójnego nazewnictwa będą mogły skorzystać tylko cztery gminy zamieszkałe w większości przez mniejszość białoruską oraz gmina Puńsk na Suwalszczyźnie, gdzie dominuje mniejszość litewska.

Prawica wygrała głosowania nad kluczowymi poprawkami 12 głosami. Na wczorajszych obradach nieobecnych było 28 (sic!) posłów SLD (między innymi: Leszek Miller, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Tadeusz Iwiński), 4 posłów SdPl i 2 posłów UP. Klasa polityczna udowodniła tym głosowaniem, że nienawidzi Żydów, cyklistów i dziennikarzy. A o kilkudziesięciu posłach SLD nieobecnych podczas głosowania mogę tylko powiedzieć, że nie szanują siebie, swoich wyborców i swojej partii, która w programie ma ochronę praw mniejszości narodowych. - skomentował absencję posłów lewicy Jerzy Szteliga z SLD.
Ciemnogród znów tryumfuje. A to dopiero preludium tego, co czeka nas już za niecały rok. Oto bowiem pojawiają się na prawicy głosy dalszego ograniczania, i tak już nieznacznych, przywilejów mniejszości narodowych. Wizja posłów prawicy jest prosta - każdy mieszkaniec Polski musi mówić tylko po polsku, chodzić do jedynie słusznego kościoła i wyznawać jedynie słuszne wszechpolskie poglądy. Dla prawicy różnorodność to zagrożenie...

Nie można też nie skomentować postawy polskiej "lewicy". Czy takim mianem mogą się określać ludzie, którzy konsekwentnie i z premedytacją ignorują problem dyskryminacji w Polsce mniejszości (wszystkich - nie tylko narodowych i etnicznych). Panie i panowie z Sejmu zapomnieli już chyba, że zadaniem Lewicy jest obrona słabszego i poniżanego. Miejmy nadzieję, że pamiętają o tym senatorowie i naprawią to, co popsuł Sejm.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku