W³osi to naprawdê dziwny naród, a Rzym dziwne miasto... Jednego dnia mo¿e siê tu odbyæ beatyfikacja, Miêdzynarodowy Dzieñ Solidarno¶ci Ludzi Pracy, a nawet mecz AS Roma...
Piêkna beatyfikacja - nie mo¿na powiedzieæ nic innego o ceremonii, która odby³a siê 1 maja na Placu ¶wiêtego Piotra. Choæ jeszcze dwa dni wcze¶niej, Watykan nie chcia³ podawaæ ¿adnych prognoz dotycz±cych ilo¶ci pielgrzymów a rzecznik prasowy - ojciec Federico Lombardi komentowa³: "Mówili¶my do tej pory o kilkuset tysi±cach. Zobaczymy, bo mo¿e w ostatnim momencie przybêd± tak¿e ci, którzy nie zrobili rezerwacji" - rzeczywisto¶æ przeros³a wszelkie oczekiwania. Jeden milion czy pó³tora miliona - nie ma wiêkszej ró¿nicy. "Lud Karola Wojty³y" stawi³ siê na wezwanie. Pielgrzymi przybyli z ca³ego ¶wiata. Plac ¶wiêtego Piotra, Via Della Conciliazione, okolice Zamku ¶wiêtego Anio³a by³y wype³nione po brzegi. Uroczysto¶ci beatyfikacyjne zaczê³y siê w sobotê 30 kwietnia modlitewnym czuwaniem na terenie antycznego Circo Massimo. Nie zwa¿aj±c na deszcz i zimno pielgrzymi przeczekali noc w pobli¿u Watykanu, aby zaj±æ najlepsze miejsca przed msz± beatyfikacyjn±, odprawian± przez Benedykta XVI. Do Rzymu przyjecha³o 80 tys. polskich pielgrzymów. Czy to du¿o, czy ma³o? - trudno powiedzieæ, widz±c ¿e W³osi liczyli na milion Polaków, a w po³owie kwietnia w rzymskim biurze pielgrzymkowym by³o zarejestrowanych zaledwie 22 tys. pielgrzymów. Polacy dali siê jednak zobaczyæ - bia³o-czerwone flagi powiewa³y wszêdzie.
Na beatyfikacjê przyby³o 90 oficjalnych delegacji zagranicznych, którym przewodzi³o 5 g³ów koronowanych i 16 prezydentów. Delegacje najwy¿szego szczebla przys³a³a Unia Europejska. Obecni byli przewodnicz±cy Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Stany Zjednoczone i Rosjê reprezentowali ambasadorzy. Nieprzychylne komentarze wywo³a³a obecno¶æ dyktatora z Zimbabwe - Roberta Mugabe, którego posadzono w ostatnim rzêdzie, a lekki u¶miech wzbudzi³ premier Silvio Berlusconi, który siedzia³ na przedzie. W najliczniejszej, 16-osobowej polskiej delegacji by³o trzech ostatnich prezydentów Polski. Prezydent Bronis³aw Komorowski, zaj±³ miejsce w pierwszym rzêdzie u boku prezydenta W³och Giorgio Napolitano.
Nie zale¿nie od tego, czy kto¶ jest wierz±cy, czy niewierz±cy - beatyfikacja papie¿a Polaka by³a bardzo wa¿n± uroczysto¶ci± dla Polski. Komorowski, Kwa¶niewski i Wa³êsa razem - to by³ pokrzepiaj±cy widok, zw³aszcza w tym trudnym okresie podzia³ów. W pewien sposób byli¶my wspó³gospodarzami beatyfikacji, bo Rzym przyj±³ polskich pielgrzymów, tak jak tylko to miasto potrafi przyjmowaæ mile widzianych go¶ci. I za to nale¿± siê podziêkowania...
¦wiêto¶æ a prawda historyczna
"Oto nadszed³ oczekiwany dzieñ. Przyszed³ szybko, poniewa¿ tak podoba³o siê Bogu: Jan Pawe³ II jest b³ogos³awiony!" - powiedzia³ Benedykt XVI, dodaj±c, ¿e: "Dzisiejszy dzieñ jest ¶wiêtem Wiary".
Beatyfikacji Jana Paw³a II nie zatrzyma³y ani gorzkie s³owa krytyki wobec jego pontyfikatu oraz po¶piechu z jakim do niej d±¿ono, wyra¿one przez media ¶wiatowe, ani uwagi ¶rodowisk katolickich, ani nawet protesty ofiar ksiê¿y-pedofilów, stowarzyszonych w SNAP (Survivors of Those Abused by Priests). Barbara Blaine - przewodnicz±ca SNAP powiedzia³a: "Podczas pontyfikatu Jana Paw³a II (1978-2005) mia³a miejsce najwiêksza ilo¶æ przestêpstw seksualnych pope³nionych przez duchownych, jest to udokumentowane i potwierdzone, ¿e tuszowano skandale". Cz³onkowie SNAP z okazji beatyfikacji rozdawali przed ko¶cio³ami w 70 miastach siedmiu krajów (USA, Belgia, Kanada, Ekwador, Francja, Holandia i Australia) ulotki informuj±ce o skandalach pedofilii.
Niestety dosz³o te¿ do zniszczenia gigantycznego plakatu z podobizn± Wojty³y w jednej z dzielnic Rzymu, na trzy dni przed beatyfikacj±. "Przyjaciel dyktatorów i obroñca pedofilów, Watykan wynocha z naszych majtek" - napisano na plakacie. Gest godny potêpienia, który jednak ¶wiadczy o klimacie w jakim odby³a siê beatyfikacja.
Dla Ko¶cio³a katolickiego - ¶wiêto¶æ nie oznacza jednak ca³kowitej aprobaty ¿ycia kandydata na o³tarze. Polityka papie¿y i aureola to dwie ró¿ne sprawy - Watykan powtarza³ ju¿ w przesz³o¶ci. Teraz papie¿ Benedykt XVI te¿ t³umaczy³, ¿e "zapach ¶wiêto¶ci" Karola Wojty³y czu³o siê ju¿ na pogrzebie i ¿e przy¶pieszy³ beatyfikacjê, gdy¿ lud bo¿y wyra¿a³ swoj± dewocjê w stosunku do nowego b³ogos³awionego, na wiele sposobów.
Teraz wszyscy ¿yczyliby sobie, aby b³ogos³awiony Wojty³a zosta³ wreszcie "Santo subito!" kardyna³ Bertone powiedzia³ we w³oskiej telewizji, ¿e Jan Pawe³ II mo¿e zostaæ ¶wiêtym za kilka lat, bo potrzeba kolejnego cudu.
Ju¿ dzi¶ ofiary ksiê¿y-pedofilów domagaj± siê g³o¶no wstrzymania procesu kanonizacyjnego do czasu ca³kowitego wyja¶nienia skandalu nadu¿yæ seksualnych w Ko¶ciele katolickim i odpowiedzialno¶ci za jego tuszowanie.
Zgodnie z dekretem Kongregacji Kultu Bo¿ego i Dyscypliny Sakramentów, ¶wiêto nowego b³ogos³awionego (22 pa¼dziernika) obchodzone bêdzie w diecezji rzymskiej oraz diecezjach w Polsce. Watykan nie przychyli³ siê do pro¶by o wprowadzenie kultu uniwersalnego w przypadku Jana Paw³a II. Bêdzie jednak dawana dyspensa.
Jak widaæ - ¶wiêto¶æ i prawda historyczna nie id± w parze, zw³aszcza, ¿e "Lud Karola Wojty³y" nie ma zielonego pojêcia ani o skandalach pedofilii, ani o teologii wyzwolenia i nie bardzo siê tymi drobiazgami interesuje... ¶rodowiska katolickie domagaj±ce siê przestrzegania procedur i krytykuj±ce przy¶pieszenie beatyfikacji w stosunku do polskiego papie¿a, dosta³y etykietkê "tradycjonalistów"...
San Precario
Czy wystarczy walka z komunizmem, by zas³u¿yæ na aureolê? Jak siê okazuje - dla niektórych tak - zw³aszcza, gdy cel u¶wiêca wszystkie ¶rodki. Wybór daty beatyfikacji nie by³ wiêc raczej przypadkowy - ¶wiêto pracy ustanowione w 1889 przez II Miêdzynarodówkê. To by³ ostateczny cios w plecy polskiego komunizmu, bo przynajmniej w tym roku 1 Maja zosta³ zast±piony przez ¶wiêto Wiary, a pochody przez procesje... Watykan t³umaczy³ najpierw ten niefortunny zbieg okoliczno¶ci tym, ¿e beatyfikacja mia³a odbyæ siê w Niedzielê Mi³osierdzia Bo¿ego, uroczy¶cie ustanowion± w 2000 przez papie¿a Jana Paw³a II, po objawieniach mistycznych ¶w. siostry Faustyny Kowalskiej, bo ¿±da³ tego sam Jezus Chrystus: "Pragnê, a¿eby pierwsza niedziela po Wielkanocy by³a ¶wiêtem Mi³osierdzia (Dz. 299)". Papie¿ Benedykt XVI przywo³ywa³ te¿ ¶w. Józefa Robotnika (mê¿a matki Jezusa), ale od kiedy to Ko¶ció³ przywi±zywa³ wagê do czczenia go 1 maja, skoro wielkie ¶wiêto ¶w. Józefa obchodzi siê 19 marca? W koñcu wysz³o na jaw, ¿e datê wskaza³ i wyprosi³ kard. Stanis³aw Dziwisz...
Nie wszystkim jednak przypad³a do gustu decyzja polskiego kardyna³a. Ze wzglêdu na nap³yw milionowej fali pielgrzymów - wiele sklepów w Rzymie by³o otwartych w dniu 1 maja i wielu pracowników, musia³o przyj¶æ do pracy nawet w ¶wiêto Pracy. Zostali zmuszeni pod gro¼b± zwolnienia i otrzymali p³acê za dzieñ normalny. W wiêkszo¶ci sprzedawcy to ludzie m³odzi, nie maj±cy sta³ych kontraktów i ¼le op³acani, czêsto to emigranci pracuj±cy na czarno. We W³oszech nazywa siê ich "precari" (ludzie bez sta³ej pracy). Dla nich 8-godzinny dzieñ pracy, o który walczyli robotnicy w Chicago w 1886 roku to marzenie...
Gdy na Placu ¶wiêtego Piotra trwa³a beatyfikacja Jana Paw³a II, grupa studentów i zwi±zkowców protestowa³a na g³ównej handlowej ulicy Rzymu - Via del Corso. Zosta³y zablokowane wej¶cia do sklepów ZARA, H&M, Nike, Tezenis, które zmusi³y swoich pracowników do pracy w ¶wiêto Pracy. Ka¿dy ze sklepów zosta³ zmuszony do zamkniêcia przynajmniej na pó³ godziny. Wielki transparent z napisem "Damose da fà semo precari" (który parafrazowa³ s³owa Jana Paw³a II "Damose da fà semo romani" - (We¼my siê do roboty, jeste¶my rzymianami), wypowiedziane na pocz±tku pontyfikatu), by³ noszony po ulicy przez wiele godzin i blokowano nim wej¶cia do sklepów, na których otwarcie z okazji beatyfikacji nalega³ prawicowy burmistrz Gianni Alemanno.
Tak¿e w Mediolanie odby³y siê protesty - wielki pochód 1 Majowy, który przemaszerowa³ ulicami miasta og³osi³ beatyfikacjê "San Precario" - ¶wiêtego bez sta³ej pracy.
W³osi o 1 Maja nie zapomnieli
Podczas gdy pielgrzymi uczestniczyli w beatyfikacji Jana Paw³a II, inni obchodzili ¶wiêto Pracy. Rzym jest tradycyjnie lewicowym miastem i Koncert 1-majowy, organizowany od 1990 przez w³oskie zwi±zki zawodowe CGIL, CISL i UIL, na Placu ¶wiêtego Jana przed katedr± Laterañsk± - to rzecz ¶wiêta. Co roku uczestnicz± w nim setki tysiêcy osób i jest transmitowany na ¿ywo przez telewizjê RAI3.
W tym roku imprezê trwaj±c± ponad 8 godzin poprowadzi³ znany aktor Neri Marcorè. Temat koncertu "My jeste¶my histori± - Historia, Ojczyzna, Praca". Koncert rozpocz±³ siê hymnem narodowym w wersji rockowej, wykonanym przez Eugenio Finardi. Na scenie nie zabrak³o takich gwiazd jak Daniele Silvestri, Caparezza, Modena City Ramblers, Bandabardò, Edoardo Bennato, Gino Paoli, Lucio Dalla, Francesco De Gregori, a go¶ciem honorowym by³ Ennio Moricone, który po raz pierwszy przedstawi³ swój nowy utwór "Elegia dla W³och", napisany specjalnie na tê okazjê, która przypad³a w 150 rocznicê Zjednoczenia. Wykona³a go orkiestra z³o¿ona z 72 elementów i 60 osobowy chór. Publiczno¶æ wys³ucha³a utworu niemal w "religijnym" skupieniu...
Wspania³y, emocjonuj±cy koncert, który zjednoczy³ W³ochów - nawet podzielone w³oskie zwi±zki zawodowe. Na Placu ¶wiêtego Jana by³o przynajmniej 500 tys. osób - g³ównie ludzie m³odzi, dla których Miêdzynarodowy Dzieñ Solidarno¶ci Ludzi Pracy ma w dalszym ci±gu wielkie symboliczne znaczenie, zw³aszcza dzi¶ w dobie kryzysu, gdy nie maj± pracy i widoków na przysz³o¶æ.
Wiele polemik wzbudzi³ fakt, ¿e tu¿ przed wyj¶ciem na scenê arty¶ci musieli podpisywaæ deklaracje, ¿e nie bêd± wyra¿aæ ¿adnych opinii politycznych, bêd±cych wskazówk± preferencji, które mog± wp³yn±æ na g³osowanie w zbli¿aj±cych siê wyborach administracyjnych oraz w czerwcowym referendum, dotycz±cym tak¿e energii atomowej. Sztuki i muzyki nie da siê jednak ujarzmiæ. Wielu artystów mia³o na sobie podkoszulki z logiem antyatomowym Greenpeace, a podczas koncertu publiczno¶æ roz³o¿y³a transparent wielko¶ci 120 m2 z "Krzykiem antynuklearnym". Luca Barbarossa od¶piewa³ swoj± bardzo znan± piosenkê "Immunità" - krytykuj±c± problemy prawne premiera. Caparezza - najs³ynniejszy w³oski raper zaprezentowa³ niektóre swoje piosenki z nowego albumu "Sen erotyczny", po¶wiêconego Berlusconiemu i wykona³ wymowny happening z w³osk± flag±. Ascanio Celestini skrytykowa³ ze sceny fakt, ¿e beatyfikacja Wojty³y odbywa siê w ¶wiêto pracy, dodaj±c: "Nie bêdê mówiæ nic wiêcej, bo podpisa³em lojalkê", za kulisami skomentowa³ tylko, ¿e to kolejna próba Ko¶cio³a zamieniania ¶wiêta laickich w katolickie. Inny muzyk - Andrea Rivera, na znak protestu przeciwko cenzurze chodzi³ za kulisami z kartk± na szyi "Z niego robicie ¶wiêtego, ze mnie mêczennika". Koncert zakoñczy³ siê chóralnym od¶piewaniem hymnu antyfaszystowskiego ruchu oporu "Bella ciao". Ludzie rozeszli siê o pierwszej w nocy, choæ poniedzia³ek by³ normalnym dniem pracy.
Na koncert przyszli te¿ m³odzi W³osi, którzy rano byli na beatyfikacji. W tym kraju na szczê¶cie nie zapomina siê, ¿e 1 Maja to jedno z najwa¿niejszych ¶wi±t w kalendarzu, bo oprócz ¿ycia wiecznego jest przede wszystkim ¿ycie codzienne i ¿e oprócz Eucharystii cz³owiek musi je¶æ tak¿e chleb powszedni...
Pomimo, ¿e W³ochy s± bli¿ej Watykanu ni¿ Polska, w tym kraju jest mniej fanatyzmu religijnego i wiêcej ¶wiadomo¶ci spo³ecznej - o czym ¶wiadczy choæby fakt, ¿e w Rzymie - ¶wiêto wiary nie zast±pi³o ¶wiêta pracy - lecz odby³y siê jednocze¶nie...
Agnieszka Zakrzewicz
Tekst ukaza³ siê na blogu Autorki - W Cieniu San Pietro (wcieniusanpietro.blogspot.com).