Olivier Besancenot dwukrotnie kandydował na prezydenta z ramienia trockistowskiej Komunistycznej Ligi Rewolucyjnej (Ligue communiste révolutionnaire, LCR). W 2002 r., mając zaledwie 28 lat, uzyskał 4.25 proc. głosów, a w roku 2007 - 4,08 proc. Wówczas głosowało na niego prawie 1,5 miliona wyborców.
W 2009 roku był jednym z założycieli Nowej Partii Antykapitalistycznej. Inicjatorami utworzenia nowej partii byli działacze LCR, jednakże - jak powiedział Besancenot - NPA nie jest partią wyłącznie trockistowską, lecz opiera się na tradycjach rewolucyjnych, marksistowskich i wolnościowych. Besancenot został liderem pełniąc oficjalnie funkcję rzecznika. Z przewodnictwa partii zrezygnował w marcu br. Deklarując pragnienie odnowy partii oświadczył, że nie będzie się ubiegał o to stanowisko. Komitet Polityczny desygnował dwie nowe rzeczniczki: nauczycielkę w liceum Myriam Martin i pracownicę techniczną w przemyśle chemicznym Christine Poupin.
NPA wystawiła własne listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, zdobywając 4,88 proc. głosów, co nie wystarczało do uzyskania mandatów w PE. Lepszy wynik osiągnął Front Lewicy (Front de gauche), w skład którego weszła Francuska Partia Komunistyczna (Parti communiste français) oraz Partia Lewicy (Parti de gauche) utworzona przez lewicowych dysydentów z Partii Socjalistycznej (Parti socialiste). Front zdobył 6,47 proc. głosów i 5 mandatów. W tegorocznych wyborach municypalnych 15 samodzielnych list NPA uzyskało 2,85 proc. głosów, a Besancenot, startujący w okręgu Île-de-France, 3,13 proc. W trzech okręgach NPA wystawiła swoich kandydatów na listach Front Lewicy. W okręgu Limousin w drugiej turze Front zdobył 19,1 proc. głosów, a dwóch przedstawicieli NPA zostało wybranych do lokalnego samorządu.
Bolesław K. Jaszczuk