USA wprowadziły sankcje wobec władz Syrii

[2011-05-18 22:58:34]

Administracja USA nałożyła sankcje ekonomiczne na rząd prezydenta Syrii Baszara al-Assada. Zdaniem obserwatorów, to sygnał zmiany dotychczasowej ugodowej polityki Waszyngtonu wobec jego dyktatury. Sankcje są odpowiedzią na brutalne tłumienie przez syryjski reżim od dwóch miesięcy demonstracji antyrządowych. W jego wyniku - jak podają organizacje obrony praw człowieka - zginęło ponad 700 ludzi.

Na podstawie zarządzenia prezydenta Baracka Obamy i amerykańskiego Ministerstwa Skarbu zamrożono aktywa posiadane w bankach USA przez prezydenta Assada i sześciu jego najbliższych współpracowników. Są wśród nich m.in.: wiceprezydent Faruk esz-Szaraa, premier Adel Safar i minister spraw wewnętrznych Mohammad Ibrahim esz-Szaar. Jednocześnie Amerykanom i firmom amerykańskim zakazano dokonywania jakichkolwiek transakcji biznesowych ze wspomnianymi osobami. Sankcje mogą mieć niewielkie znaczenie praktyczne, ale stanowią ważny krok w celu politycznej izolacji reżimu Assada.

Sankcje, wymierzone osobiście przeciw Assadowi, komentatorzy odbierają jako oznakę zaostrzenia dotychczasowego dość pojednawczego kursu USA wobec reżimu syryjskiego.Na początku niepokojów w Syrii, gdy policja krwawo tłumiła protesty uliczne, sekretarka stanu Hillary Clinton powiedziała, że Ameryka uważa Assada za "reformatora".

Administracja USA długo nie potępiała brutalności reżimu. Zdaniem komentatorów w USA, przyczyną tej powściągliwości były obawy, że po ewentualnym obaleniu Assada władzę w Syrii obejmą siły, które będą prowadziły politykę bardziej antyamerykańską i antyizraelską. Spekulowano też, że Waszyngton liczy wciąż na pomoc syryjskiego dyktatora we wznowieniu dialogu izraelsko-palestyńskiego. Po wybuchu protestów polityka ta spotykała się z coraz silniejszą krytyką. Argumentowano między innymi, że Syria jest domniemanym sponsorem międzynarodowego terroryzmu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku