Amsterdam: Europejska Konferencja Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego

[2011-06-01 17:08:41]

W dniach 28-29 maja w Amsterdamie odbyła się Europejska Konferencja Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego. Uczestniczyli w niej działacze i działaczki z Polski, Włoch, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Rosji i Stanów Zjednoczonych, pracujący w następujących przedsiębiorstwach: Fiat Włochy, Fiat Polska, Ford Francja, Ford Hiszpania, Opel Polska, Renault Francja, Renault Hiszpania, Peugeot-Citroën (PSA), Volvo Trucks, Seat i Volkswagen.

Konferencję rozpoczął przewodniczący WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek, a następnie wprowadził w temat problemów pracowniczych Jean Cloude Vessilier. Ukazał kierunki zagrożeń dotykających pracowników w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych i politycznych. Mówił, że od kilku lat wyraźnie nasiliła się presja pracodawców na drastyczne obniżanie kosztów pracy, ograniczając to działanie głównie do zabierania pracownikom ich uprawnień oraz zmuszając do ich do zwiększania wysiłku przy jednoczesnym obniżaniu poziomu płac. Działania te niejednokrotnie skorelowane są z wyprowadzaniem produkcji do innych krajów o niższych kosztach pracy, bądź szantażuje się załogi zakładów pracy zamknięciem firmy.

Przedstawiciele poszczególnych firm motoryzacyjnych prezentowali, co dzieje się w firmach, koncernach, w których pracują i działają. Z tych wypowiedzi widać wyraźnie, że w większości zakładów motoryzacyjnych stosowany jest podobny schemat walki ze związkami zawodowymi, sprowadzający się do jednego wniosku: za wszelką cenę pracodawcy chcą zniszczyć związki zawodowe, które mocno staja w obronie pracowników. Co więcej - stosowane są bardzo podobne metody walki - niszczenie związku przebiega częstokroć poprzez szantaż i przymuszanie pracowników do określonych zachowań - przymus wypisywania się z organizacji związkowej.

Przyjęto Deklarację Europejskiej Konferencji Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego, którą ze strony polskiej podpisali działacze "Sierpnia 80": Bogusław Ziętek, Franciszek Gierot (Fiat Auto Poland), Zbigniew Pietras (General Motors Manufacturing Poland) oraz 10 innych sygnatariuszy związkowych.

Uczestnicząc w walkach związkowych i politycznych przekonaliśmy się, jak wielka jest skala skoordynowanych ataków pracodawców przeciwko pracownikom przemysłu motoryzacyjnego. Wszędzie, w całej Europie, padamy ofiarą takich samych ofensyw przeciwko miejscom pracy, warunkom pracy i płacom. Upowszechnia się metoda organizowania przez pracodawców referendów, którymi szantażuje się pracowników, aby godzili się na rezygnację z układów zbiorowych wywalczonych w minionych dziesięcioleciach (...) W ramach kapitalistycznej globalizacji przemysłu motoryzacyjnego organizacja produkcji samochodów na wszystkich kontynentach wynika wyłącznie z wymogów maksymalizacji zysków. Dziś, przeciwko tej polityce oraz przeciwko truciźnie nacjonalizmu, który dzieli pracowników i jednych przeciwstawia innym, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest międzynarodowa solidarność ludzi pracy. Ruch robotniczy nie stoi dziś na wysokości wyzwania, jakim są ataki ze strony pracodawców. Pilnie potrzebne są wspólne boje - napisano m.in. w dokumencie.

Wyrażono ponadto solidarność z protestującymi w Hiszpanii.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku