Amsterdam: Europejska Konferencja Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego
[2011-06-01 17:08:41]
Konferencję rozpoczął przewodniczący WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek, a następnie wprowadził w temat problemów pracowniczych Jean Cloude Vessilier. Ukazał kierunki zagrożeń dotykających pracowników w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych i politycznych. Mówił, że od kilku lat wyraźnie nasiliła się presja pracodawców na drastyczne obniżanie kosztów pracy, ograniczając to działanie głównie do zabierania pracownikom ich uprawnień oraz zmuszając do ich do zwiększania wysiłku przy jednoczesnym obniżaniu poziomu płac. Działania te niejednokrotnie skorelowane są z wyprowadzaniem produkcji do innych krajów o niższych kosztach pracy, bądź szantażuje się załogi zakładów pracy zamknięciem firmy. Przedstawiciele poszczególnych firm motoryzacyjnych prezentowali, co dzieje się w firmach, koncernach, w których pracują i działają. Z tych wypowiedzi widać wyraźnie, że w większości zakładów motoryzacyjnych stosowany jest podobny schemat walki ze związkami zawodowymi, sprowadzający się do jednego wniosku: za wszelką cenę pracodawcy chcą zniszczyć związki zawodowe, które mocno staja w obronie pracowników. Co więcej - stosowane są bardzo podobne metody walki - niszczenie związku przebiega częstokroć poprzez szantaż i przymuszanie pracowników do określonych zachowań - przymus wypisywania się z organizacji związkowej. Przyjęto Deklarację Europejskiej Konferencji Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego, którą ze strony polskiej podpisali działacze "Sierpnia 80": Bogusław Ziętek, Franciszek Gierot (Fiat Auto Poland), Zbigniew Pietras (General Motors Manufacturing Poland) oraz 10 innych sygnatariuszy związkowych. Uczestnicząc w walkach związkowych i politycznych przekonaliśmy się, jak wielka jest skala skoordynowanych ataków pracodawców przeciwko pracownikom przemysłu motoryzacyjnego. Wszędzie, w całej Europie, padamy ofiarą takich samych ofensyw przeciwko miejscom pracy, warunkom pracy i płacom. Upowszechnia się metoda organizowania przez pracodawców referendów, którymi szantażuje się pracowników, aby godzili się na rezygnację z układów zbiorowych wywalczonych w minionych dziesięcioleciach (...) W ramach kapitalistycznej globalizacji przemysłu motoryzacyjnego organizacja produkcji samochodów na wszystkich kontynentach wynika wyłącznie z wymogów maksymalizacji zysków. Dziś, przeciwko tej polityce oraz przeciwko truciźnie nacjonalizmu, który dzieli pracowników i jednych przeciwstawia innym, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest międzynarodowa solidarność ludzi pracy. Ruch robotniczy nie stoi dziś na wysokości wyzwania, jakim są ataki ze strony pracodawców. Pilnie potrzebne są wspólne boje - napisano m.in. w dokumencie. Wyrażono ponadto solidarność z protestującymi w Hiszpanii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?