Hiszpania: Zmiany w prawie pracy wbrew protestom społecznym

[2011-06-11 01:15:16]

Socjaldemokratyczny rząd Hiszpanii przyjął 10 czerwca projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe zasady negocjowania układów zbiorowych. Do chwili obecnej około 7 milionów pracowników - również nie należących do związków zawodowych - objętych jest sektorowymi bądź regionalnymi układami zbiorowymi. Mają one moc nadrzędną ponad umowami zawieranymi w ramach jednego zakładu. Napotykało to na opór ze strony prywatnych przedsiębiorców nie mogących np. wydłużać czasu pracy osób zatrudnionych. Ponadto OECD krytykowała Hiszpanię za wprowadzenie indeksacji płac w zależności od stopy inflacji.

Najistotniejszą, proponowaną przez rząd, zmianą jest przyznanie większych uprawnień dwustronnym komisjom negocjacyjnym na szczeblu zakładu pracy. W przypadku konfliktów między przedsiębiorcą a pracownikami ustalenia komisji zakładowych będą miały moc nadrzędną wobec decyzji komisji resortowych i regionalnych. Dotyczyć to będzie zwłaszcza wysokości podstawowej płacy i premii, stawek zaszeregowania, pracy w godzinach nadliczbowych, elastycznego czasu pracy.

Nowe przepisy faworyzują prywatnych właścicieli kosztem pracowników i związków zawodowych. Są one częścią pakietu narzuconych Hiszpanii tzw. reform, przewidujących m.in. dokonanie cięć w wydatkach budżetowych, przeprowadzenie reformy emerytalnej czy prywatyzację. Są one elementem programu ratowania systemu finansowego przygotowanego dla będących w kłopotach krajów Unii Europejskiej, jak Grecja, Irlandia czy Portugalia.

Przyjęcie przez rząd zmian w prawie pracy poprzedziły burzliwe protesty społeczne. Na dzień przed rozpatrywaniem projektu przez rząd w centrum Madrytu zgromadziły się setki młodych ludzi wyrażających swoje niezadowolenie z rządowych projektów. "Nie chcemy płacić za kryzys!" - skandowali demonstranci, domagając się ukrócenia wydatków na utrzymanie parlamentu. Czeski lewicowy dziennik "Haló Noviny" cytuje wypowiedź jednego z demonstrujących, 21-letniego studenta Luisa Fernándeza, który mówił: Jesteśmy tu dlatego, że oni chcą wprowadzić prawo, które da przywileje pracodawcom, a ci będą mogli robić co chcą. Zanim przyjmiecie ustawę chcemy wam powiedzieć - dość. Nie jesteśmy towarem w rękach bankierów i polityków. Część spośród protestującej młodzieży wzięła się za ręce i wyciągnęła klucze wołając: "To są klucze naszych rodziców!" Dali w ten sposób do zrozumienia, że młodzi ludzie nie mogą znaleźć pracy i zmuszeni są do mieszkania razem z rodzicami. Bezrobocie w Hiszpanii osiągnęło w pierwszym kwartale tego roku poziom 21,3 proc. Szczególnie dotkliwie odczuwają to ludzie młodzi. Nie ma pracy około połowa młodzieży poniżej 25 roku życia.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku