Białoruś: Krach gospodarczy

[2011-06-11 12:21:18]

Białoruska gospodarka od kilku miesięcy boryka się z poważnymi problemami. Z powodu braku dewiz nastąpiło osłabienie krajowego rubla wobec innych walut (inflacja na początku br. wynosiła 20 proc.). Co więcej, w kraju rośnie deficyt handlowy, a także gwałtownie idą w górę ceny oraz popyt na towary. Ludzie wykupują wszystko w obawie przed dalszymi podwyżkami.

31 maja białoruski rząd oraz Bank Narodowy Białorusi wystąpiły do Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o kredyt stabilizacyjny. 4 czerwca zaś o przyznaniu Białorusi 3 mld dolarów kredytu zdecydowała Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EaWG). Jak twierdzi minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin, w zamian za kredyt Białoruś musi przeprowadzić znaczącą prywatyzację.

Wiadomo, że pod młotek pójdzie Biełaruśkalij - trzeci co do wielkości producent soli potasowej na świecie. Jego wartość może wynosić nawet ok. 20 mld dolarów. Przedsiębiorstwem interesuje się m.in. Gazprom. Jego prezes Aleksiej Miller twierdzi, iż umowa o sprzedaży 50 proc. Biełaruśkalij jest w zaawansowanym stopniu opracowania. Zakupem firmy interesuje się również rosyjski miliarder Sulejman Kierimow, jednak pomiędzy nim a przedstawicielami białoruskich władz występują różnice w oczekiwaniach cenowych.

Białoruś ma także problem z cenami paliwa. 7 czerwca jego cenę podniesiono o 31 proc., jednak dwa dni później - na polecenie prezydenta Alaksandra Łukaszenki - z powrotem zmniejszono (o 13-22 proc.). Dzisiaj władze na Białorusi wprowadziły restrykcje w wywozie benzyny i oleju napędowego do Polski i na Litwę. Jak podała agencja BiełTA, chodzi o ograniczenie wywozu towarów o istotnym znaczeniu socjalnym poza obszar Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Piotr Kuligowski


Foto: Prezydent Aleksandr Łukaszenka, Wikimedia Commons.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 czerwca:

1789 - Stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, początek rewolucji we Francji.

1848 - Wiosna ludów: bombardowanie miasta przez wojska austriackie doprowadziło do kapitulacji powstania w Pradze.

1918 - Została założona Łotewska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (LSDSP).

1929 - Przybycie do Polski, na zaproszenie PPS, delegacji Międzynarodówki Socjalistycznej na czele z jej przewodniczącym Emilem Vandervelde.

1934 - Władze sanacyjne wydały dekret o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacji dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".

1936 - Urodził się Ken Loach, angielski reżyser, marksista, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

1945 - Urodził się Ken Livingstone, polityk lewicowy, długoletni burmistrz Londynu, doradca H. Chaveza.

1991 - RPA: Zniesienie apartheidu

2004 - Zmarł Jacek Kuroń.


?
Lewica.pl na Facebooku