
Turcja: AKP wygrywa, ale bez większości konstytucyjnej (akt.)
[2011-06-13 00:46:56]
Rządząca w Turcji umiarkowanie islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdoğana zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 czerwca. Ugrupowanie to uzyskało 49,91 proc. głosów, co oznacza 326 miejsc w parlamencie.
Partia zwyciężyła zdecydowanie, ale zabraknie jej 41 mandatów do samodzielnego uchwalenia nowej konstytucji, co było celem konserwatystów. W swojej zwycięskiej mowie premier Erdoğan zapowiedział jednak wolę współpracy z opozycją wobec uchwalenia nowej ustawy zasadniczej. Stara została narzucona przez wojsko w 1982 r., niebawem po kolejnym spośród licznych wojskowych przewrotów w Turcji.
Nad Bosforem obowiązuje niezwykle wysoki 10 proc. próg wyborczy, wskutek czego do parlamentu dostały się ponadto tylko dwa ugrupowania: mająca kemalistowskie pochodzenie centrolewicowa Republikańska Partia Ludowa (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) - 25,91 proc. głosów i 135 mandatów oraz skrajnie prawicowa Nacjonalistyczna Partia Działania (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP) z 12,99 proc. i 53 mandatami. Oznacza to umocnienie się CHP o 23 miejsca w parlamencie, a w przypadku MHP osłabienie o 18 wobec wyborów z 2007 r. Samo AKP również osłabiło się o 15 mandatów.
Duży sukces odnotowali kandydaci niezależni, wszyscy związani z lewicowym, kurdyjskim Blokiem na rzecz Pracy, Demokracji i Wolności (Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, EDÖB), zdobywając 36 mandatów (oznacza to o 9 miejsc więcej dla deputowanych niezależnych niż w poprzednich wyborach). Mniejsze ugrupowania lewicowe zdobyły następujące poparcie: socjaldemokratyczna i kemalistowska Demokratyczna Partia Lewicy (Demokratik Sol Parti, DSP) - 0,25 proc., Komunistyczna Partia Turcji ((Türkiye Komünist Partisi, TKP) - 0,09 proc. oraz określająca się jako marksistowsko-leninowska i antyrewizjonistyczna Partia Pracy (Emek Partisi, EMEP) - 0,07 proc.
Telewizja NTV szacuje frekwencję na 84,5 proc.
Łukasz Drozda
Szymon Martys
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?