Egipt: Okupacja Placu Tahrir
[2011-07-09 17:13:24]
Demonstracje odbywały się pod hasłem "Krew męczenników", a głównym wzniesionym podczas nich żądaniem pozostawało pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za krwawe represje wobec powstańców. Uczestnicy obecnej pikiety ustawili dziesiątki namiotów na centralnej wysepce placu oraz w okolicach Meczetu Omara Makrama. Plac Tahrir pozostaje całkowicie zajęty przez protestujących, w związku z czym pozostaje zamknięty dla ruchu. Deklarują oni, że nie opuszczą Tahrir, dopóki nie zostanie spełnionych ich siedem żądań. Żądają oni po pierwsze natychmiastowego uwolnienia wszystkich cywilów, skazanych już po wybuchu rewolucji przez sądy wojskowe, oraz ponownego rozpatrzenia ich spraw przez sądy cywilne, jak wreszcie całkowitego zakazu sądzenia cywilów przez sądy wojskowe. Drugim żądaniem pozostaje ustanowienie specjalnego trybunału, mającego osądzić osoby odpowiedzialne za zabijanie cywilów w okresie powstania rewolucyjnego, jak też natychmiastowe odwołanie ze stanowisk wszystkich odpowiedzialnych za ten proceder oficerów policji. Trzecim żądaniem jest dymisja obecnego ministra spraw wewnętrznych Mansura el-Essawiego oraz zastąpienie go przez osobę nie pełniącą funkcji wojskowych, jak też opracowanie i wprowadzenie w życie planu przekształcenia całego ministerstwa spraw wewnętrznych oraz zaprowadzenia nad nim kurateli sądowniczej. Czwarte żądanie to dymisja obecnego prokuratora generalnego. Piąte żądanie mówi o postawieniu Hosniego Mubaraka i członków jego rządu przed sądem za zbrodnie popełnione przeciwko narodowi egipskiemu. Szóste żądanie stanowi o anulowaniu obecnego budżetu państwa oraz uchwaleniu takiego budżetu, który jasno uwzględni oczekiwania i potrzeby biednych Egipcjan i którego przyjęcie poprzedzi rzeczywista debata publiczna. Siódme żądanie traktuje o jasnym określeniu prerogatyw sprawującej obecnie władzę Najwyższej Rady Wojskowej, tak by nie kolidowały one i nie ograniczały uprawnień rady ministrów. Po jej oczyszczeniu z reliktów starego reżimu premier ma mieć pełną możliwość mianowania doradców i ministrów. W okupacji Placu Tahrir nie biorą oficjalnie udziału członkowie Bractwa Muzułmańskiego oraz ugrupowań salafitów. Jedną z partii, które oficjalnie poparły tę formę protestu, jest natomiast utworzona po powstaniu przeciw władzy Mubaraka Demokratyczna Partia Pracy, zrzeszająca m.in. trockistów. Masowe demonstracje z 8 lipca miały miejsce w Kairze i w innych miastach, takich jak m.in. Aleksandria, Suez, Szarm el-Szejk, Asjut, Luksor, Asuan, Port Said, Kena, Mahalla el-Kobra, Tanta, Damietta, Sohag i Naga Hamadi. Dramatyczny przebieg miały wczorajsze protesty w Beni Suif, gdzie rodziny aresztowanych szturmowały z bronią palną i nożami posterunek policji, raniąc kilku funkcjonariuszy i uwalniając około 20 aresztowanych. Również obecne protesty kontynuowane są też w innych miastach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?