Młodzi Socjaliści: "Nie dla całkowitego zakazu aborcji!"

[2011-07-13 09:28:14]

10 lipca Rada Krajowa stowarzyszenia Młodzi Socjaliści wydała uchwałę, w której ustosunkowała się do obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego całkowitego zakazu aborcji. Projekt nie został odrzucony w trakcie I czytania w Sejmie (większość posłów i posłanek zagłosowała za przedłożeniem go do dalszego procedowania przed Komisją Sejmową).

Młodzi Socjaliści stanowczo wyrażają sprzeciw wobec przyjętego przez Sejm do dalszych prac parlamentarnych projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Obecna ustawa antyaborcyjna z 1993 r. przewiduje możliwość przerwania ciąży w ramach publicznej opieki zdrowotnej w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia matki, znacznego uszkodzenia płodu lub ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego (kazirodztwa, gwałtu - do 12 tygodnia ciąży). Praktyka pokazuje, że nawet takie oceniane jako kompromisowe regulacje prawne nie są przestrzegane przez polskich lekarzy, co potwierdza wygrana przez Alicję Tysiąc sprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu z 2007 r. Całkowity zakaz aborcji w jeszcze większym stopniu pogorszyłby położenie kobiet ciężarnych w Polsce - napisali działacze lewicowego stowarzyszenia.

Politykę zaostrzania prawa antyaborcyjnego Młodzi Socjaliści uznali za nieskuteczną. Stoimy na stanowisku, że to nie prawodawcy powinni rozporządzać życiem i zdrowiem kobiet, lecz decyzje te należeć winny do nich samych. Polityka zakazów i moralistyki w żaden sposób nie zmienia praktyki życiowej, która wskazuje na to, że zabiegi przerywania ciąży tak czy inaczej są wykonywane w tzw. podziemiu aborcyjnym. Zamiast mnożyć zakazy prawne nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości, władze państwowe powinny skoncentrować się na zapobieganiu zjawisku niepożądanych ciąż i poprawie warunków socjalno-bytowych. Mimo prorodzinnych deklaracji polskich polityków, współczynnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Powodem tego zjawiska nie jest aborcja, ale niskie standardy życia (bezrobocie, niskie płace minimalne i przeciętne, duża rozpiętość pomiędzy płacami, a cenami, słaba dostępność mieszkań, praktycznie nieistniejąca infrastruktura pomocy socjalnej etc.).

W wydanej uchwale Młodzi Socjaliści wskazali na pożądane kierunki zmian w polityce państwa, które ich zdaniem mogłyby spowodować spadek liczby zabiegów przerywania ciąży. Do zmniejszenia skali aborcji może przyczynić się dopiero poprawa warunków socjalno-bytowych, jak również edukacja seksualna w szkołach oraz powszechna dostępność - refundowanych - środków antykoncepcyjnych. Państwo koncentrujące swoją politykę na zakazach może jedynie cofnąć nas do średniowiecza. Nawet kraje szariatu (takie jak Arabia Saudyjska) nie przewidują w swoim prawodawstwie całkowitego zakazu aborcji. Na świecie jest obecnie jedynie kilka takich krajów (w Europie - Watykan i Malta, a poza nią niektóre kraje latynoamerykańskie jak Nikaragua, Salwador czy Chile), jednak - formalny - całkowity zakaz aborcji nie przyczynia się tam do zmniejszenia jej skali, a jedynie zwiększa cierpienia kobiet.

Uważamy, że prawo do decydowania się na potomstwo jest prawem człowieka. Kobiety nie mogą być zmuszane do rodzenia dzieci, jeśli tego nie chcą, dlatego też prawo nie powinno zabraniać przerywania ciąży - tak w przypadkach uzasadnionych szczególnymi wskazaniami, jak i w przypadkach uzasadnionych indywidualnie - podkreślili.

Młodzi Socjaliści odnieśli się również do stanowiska PO oraz SLD w tej sprawie. (...) Podkreślamy zażenowanie trwającą w obecnym okresie przedwyborczym "grą polityczną" wokół tak drażliwego i istotnego społecznie tematu pomiędzy głównymi partiami. Szczególnie żenujące wydaje się głosowanie za przyjęciem projektu tej ustawy do dalszych prac parlamentarnych przez znaczną grupę posłów i posłanek Platformy Obywatelskiej, jak również deklaracje Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapowiadające złagodzenie restrykcji antyaborcyjnych, które nie mają pokrycia w rzeczywistości (rządy tej właśnie partii blokowały podobną reformę w latach 2001-2005).

Uchwała została zakończona odezwą zaadresowaną do parlamentarzystów i parlamentarzystek. Wzywamy parlament do odrzucenia projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji!

Karolina Mrowińska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku