Warszawa: Imieniny pani Hani

[2011-07-28 07:37:47]

Około 150-200 osób wzięło 26 lipca udział w imieninach Hanny Gronkiewicz-Waltz zorganizowanych przez stołeczne organizacje lokatorskie i społeczno-polityczne. Przed warszawskim ratuszem stanął namiot z szyldem "Bufet u Hanki", w którym serwowano podwyżki czynszów, cen biletów, opłat za wodę i żłobki. Można było także nabyć Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w promocyjnej cenie. Nie zabrakło tortu i imieninowych piosenek.

Happening był protestem przeciwko polityce warszawskiego Ratusza: planowanym podwyżkom cen biletów, opłat za wodę i ścieki oraz prywatyzacji SPECu.



Z okazji imienin przygotowany został tekturowy tort ze zdjęciem śmiejącej się Gronkiewicz-Waltz i podziękowaniem za podwyżki. Otwierając demonstrację, Piotr Ciszewski z WSL i LA stwierdził, że ta zabawa w przeciwieństwie do uroczystości organizowanej przez ratusz nie jest finansowana z kieszeni podatników. Dodał, że nieprawdą jest, że w Warszawie żyje się wszystkim coraz gorzej, ponieważ urzędnicy i politycy PO mają się coraz lepiej. Po krótkich przemówieniach nastąpiła część artystyczna: koncert projektu muzycznego "Społeczeństwo" oraz warszawskiej grupy wokalnej tworzonej przez osoby związane z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów i Squatem "Syrena".

Zaśpiewano specjalnie skomponowane na imieniny piosenki - m.in. "Waltz, toczy się Waltz" oraz przedwojenne szlagiery: "Apaszowskie Tango" Stanisława Grzesiuka, "Warszawiankę 1905 roku". W repertuarze znalazła się także przeróbka "W saskim ogrodzie" Grzesiuka pod tytułem "Kodeks Hanki" oraz muzyczna aranżacja przedwojennego wiersza "W warszawskiej kamienicy". Jak stwierdzili wykonawcy od roku 1931 w stosunkach mieszkaniowych niewiele się zmieniło.

W przerwach między piosenkami skandowano "Lokatorzy to nie towar" i "Mieszkanie prawem nie towarem", a uczestnicy pikiety mieli możliwość skorzystania z poczęstunku wystawionego w bufecie.

Zwieńczeniem akcji było zapalenie zimnych ogni na torcie oraz występ grupy samby ulicznej. Przez prawie dwie godziny protestu kolportowano ulotki przygotowane przez organizatorów protestu oraz zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji SPEC.

Protest zorganizowały: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, kolektyw Skłotu Syrena, Lewicową Alternatywę i Młodych Socjalistów W happeningu wzięli również udział przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów i OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Przedstawiciele ruchów lokatorskich zapowiedzieli, że będą obecni na mającej się odbyć 31 lipca, ostatniej przed wakacjami, uroczystej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy.

Galeria zdjęć z akcji

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku