Reperkusje po powołaniu Unii Lewicy

[2004-12-07 23:23:25]

Duży oddźwięk medialny wiąże się z powstaniem powołanej w niedzielę Unii Lewicy. Nowa lewicowa inicjatywa została zaatakowana przez publicystów i polityków.

Ataki dotyczą głównie uczestniczącej w UL Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja". Dziennikarze i niektórzy politycy zarzucili APPR, że jej członkiem jest Grzegorz Piotrowski - zabójca księdza Jerzego Popiełuszki. Działacze "Racji" zdementowali już te pogłoski. Piotrowski nigdy nie był, nie jest i nie będzie ani członkiem APP "Racja", ani w jakikolwiek sposób z nią powiązany. Osoba ta znana jest członkom partii wyłącznie z mediów. - czytamy w oficjalnym oświadczeniu partii.

Podstawą do powiązania "Racji" z Grzegorzem Piotrowskim były jego publikacje na łamach tygodnika "Fakty i Mity", który niektórzy uważają za organ prasowy partii. W statucie partii, ani w jej programie nie ma żadnej wzmianki na temat tygodnika. - dementują działacze "Racji".

Przewodniczący "Racji" Piotr Musiał stwierdził, że już w momencie założenia partia wprowadziła w statucie zapis, że członkiem ugrupowania nie może zostać osoba, która uczestniczyła w zwalczaniu demokratycznej opozycji w Polsce. O wyjaśnienia kwestii Piotrowskiego poprosiła też przewodnicząca Unii Pracy, a zarazem jedna z inicjatorek UL, Izabela Jaruga-Nowacka. Na lewicy nie ma miejsca dla tych osób, które wywodzą się z aparatu bezpieczeństwa i które siłą zwalczały opozycję demokratyczną - stwierdziła Jaruga-Nowacka.

W negatywnym tonie wypowiadają się o Unii Lewicy także najbardziej poczytne dzienniki. Dominują określenia "zbieranina", "pospolite ruszenie", a działaczy nazywa się "awanturnikami". Przeciwko wrogiej retoryce protestuje wiceprzewodniczący UP Bartłomiej Morzycki. Nie jesteśmy zbiorem awanturników, tylko ludzi, którzy mają wyraziste, lewicowe poglądy - podkreśla Morzycki.

Z rezerwą o Unii Lewicy wypowiadają się także działacze innych środowisk kojarzonych z lewicą. Marek Dyduch z SLD nie wróży inicjatywie sukcesu, choć deklaruje chęć powołania wspólnej listy wyborczej z organizacjami tworzącymi UL. Przewodniczący SLD Krzysztof Janik uważa zaś, że nie uda się zbudować silnej lewicy bez Sojuszu. Unię Lewicy krytykuje także były przewodniczący Unii Pracy Ryszard Bugaj. Zarzuca UL przede wszystkim całkowite pominięcie programu gospodarczego, a skupienie się tylko na sprawach mniejszości seksualnych, aborcji i praw kobiet. Jolanta Banach z Socjaldemokracji Polskiej uważa postulaty Unii Lewicy za słuszne. Zaznacza jednak, że w obliczu dzisiejszej retoryki prawicowej mogą się wydawać nieatrakcyjne i nie przebić się do społeczeństwa.

Działacze Unii Lewicy nie podzielają obaw, że mogą być nieskuteczni.
Bartłomiej Morzycki: Boję się, że jak w przyszłym Sejmie spojrzę w lewo, to zobaczę Leppera, a jak w prawo - to Giertycha. Po kompromitacji SLD trzeba odbudować lewą stronę sceny politycznej. Nie da się tego zrobić na gruzach Sojuszu. Nie interesuje mnie lewica, której listę wyborczą otwiera Leszek Miller. Nasze działanie jest ryzykowne. Ale choć nie zawsze jesteśmy jednej myśli, to jesteśmy dobrej myśli.
Piotr Musiał: Mimo niesprzyjającej atmosfery społecznej dla lewicy, jaka wytworzyła się dzięki stylowi rządów SLD, mimo ciosów, jakie będą spadały na Unie Lewicy i jej uczestników, mam nadzieję, że ta jedyna autentyczna inicjatywa konsolidacji rozproszonych środowisk społecznych i ratowania lewicy, nie zostanie zaprzepaszczona.
Piotr Ikonowicz: Unia Lewicy jest konstrukcją lewicy społecznej, która powoli wchodzi do polityki. Chcemy jednocześnie walki z wyzyskiem pracowników przez pracodawców oraz rozdziału Kościoła od państwa. To pomysł oparty o ruch masowy, gdzie najważniejsze są inicjatywy społeczne. Jeżeli uda się nam działanie w strukturach oddolnych i poczujemy się wystarczająco silni, to możemy pomyśleć o listach wyborczych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


Każdy kto jest uważnym obserwatorem polskiej sceny politycznej mógł być pewien, iż próba stworzenia konsekwentnej lewicy, będącej alternatywą dla "jedynie słusznej" ideologii, która za pomocą systemowych mediów zmonopolizowała dyskurs publiczny, spotka się z histerycznym atakiem ze strony tychże mediów. Poziom zaś tego ataku pokazał, iż suto opłacani dziennikarze rażą pospolitą niekompetencją. Bo jakże inaczej można skomentować fakt, iż na stronie "Gazety Wyborczej" możemy przeczytać, iż Unia Lewicy to nowa partia, pomimo iż jej liderzy w co drugim zdaniu niemal podkreślają, iż partią nie są. Jakże więc traktować poważnie ataki na UL skoro atakujący nie zadali sobie nawet trudu, aby sprawdzić co atakują. Oczywiście w takim wypadku nie ma co czepiać się takich niuansów, iż jeden z liderów UL-u Daniel Podrzycki jest przewodniczącym WZZ "Sierpień 80", a nie jak stwierdził dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Załuska "Solidarności 80".

Bartosz Machalica



Dość brzydko wyglądają wszelkie artykuły na temat powstania Unii Lewicy. Dziennikarze głównonurtowych mediów nie przebierają w słowach, czym zapewne obrażają nie tylko działaczy UL, ale też jej sympatyków. Stosunek mediów do UL odzwierciedla jednak stosunek społeczeństwa do problemów podnoszonych przez działaczy Unii Lewicy. Z taką samą pogardą i kpiną traktowano jeszcze kilka lat temu problemy mniejszości seksualnych czy prawa kobiet. To podejście wraz z upływem czasu zmieniło się na lepsze. Głównie dzięki działalności właśnie dzisiejszych sygnatariuszy Deklaracji Unii Lewicy. Należy mieć nadzieję, że analogicznie za jakiś czas Unia Lewicy zacznie być postrzegana jako poważny partner i realna siła na polskiej scenie politycznej, a działacze Unii Lewicy obronią się w oczach społeczeństwa swoimi dokonaniami.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 listopada:

1858 - Zmarł Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1892 - W Paryżu pod przewodnictwem B. Limanowskiego rozpoczął obrady zjazd 18 działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1918 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Grecji.

1944 - Albania: Komunistyczni partyzanci wraz z mieszkańcami miasta wyzwolili Tiranę spod okupacji niemieckiej.

1973 - W Atenach wojsko dokonało masakry nie stawiających oporu studentów politechniki, protestujących przeciwko rządom junty czarnych pułkowników.

1983 - W Meksyku powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN).

2008 - Nepal: Sąd Najwyższy nakazał legalizację małżeństw homoseksualnych.


?
Lewica.pl na Facebooku