Gruzja: Opozycja żąda ustąpienia prezydenta

[2011-08-11 01:17:19]

Liderzy dziewięciu partii politycznych i ruchów społecznych wystąpili z inicjatywą odsunięcia od władzy obecnego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Inicjatorem akcji jest Partia Pracy, której przywódca Szałwa Natełaszwili już 23 czerwca wystąpił do partii opozycyjnych z apelem o poparcie idei impeachmentu wobec prezydenta. Uzasadniając swą inicjatywę laburzyści twierdzą, iż Saakaszwili niejednokrotnie popełniał ciężkie przestępstwa, stłamsił konstytucję, przywłaszczył sobie władzę na drodze przemocy i masowych fałszerstw, zniszczył podstawy demokracji i wprowadził jednopartyjny dyktatorski reżim. Natełaszwili przypomniał, że jego partia już przed dwoma laty zwróciła się z podobnym wnioskiem do parlamentu jednak nie spotkał się on z poparciem ze strony innych ugrupowań opozycyjnych. Jeśli partie opozycyjne mają zamiar pozostać w przestrzeni politycznej, to powinny podpisać się pod tym żądaniem - argumentował wówczas Natełaszwili.

Inicjatywa ta znalazła swój oddźwięk dopiero 8 sierpnia w trzecią rocznicę rozpoczęcia przez Gruzję działań wojennych na Kaukazie. Wśród polityków, którzy podpisali się pod inicjatywa laburzystów znajduje się m.in. liderka partii Ruch Demokratyczny - Jedna Gruzja, była przewodnicząca parlamentu Nino Burdżanadze. Była ona inicjatorką organizowanych wiosną tego roku akcji masowych protestów pod hasłem przywrócenia konstytucyjnych praw, odebranych przez Saakaszwilego. Obecnie jej mąż, były szef policji granicznej Badri Bicadze stanął przed sądem pod zarzutem przygotowania specjalnych zorganizowanych grup w celu dokonywania ataków na osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i przedstawicieli władzy podczas zajść, jakie miały miejsce w Tbilisi w końcu maja br. Grozi mu za to od czterech do siedmiu lat więzienia.

Ponadto żądanie laburzystów poparł były ombudsman Sozar Subari z Partii Gruzińskiej oraz przywódcy Wolnej Gruzji, Partii Zielonych, Partii Socjaldemokratycznej, Ruchu na rzecz Sprawiedliwej Gruzji, Ruchu Białych oraz organizacji Obroń Gruzję. Osiągnięcie międzypartyjnego porozumienia Szałwa Natełaszwili skomentował słowami: Teraz już raz na zawsze wyjaśniło się, kto jest prawdziwą opozycją, kto rzeczywiście pragnie zmiany władzy. Rezultatów w tej walce nie da się osiągnąć poprzez mityngi kilku partii – tylko wspólnym wysiłkiem.

Natełaszwili oświadczył też, że decyzji pozostałych partii opozycyjnych o przyłączeniu się do tej inicjatywy naród gruziński oczekuje do września. Z tym jednak mogą być problemy. Dokładnie miesiąc wcześniej, 8 lipca sześć partii reprezentujących bardziej umiarkowaną opozycję utworzyło Koalicję na rzecz Wolnych Wyborów w proteście wobec ordynacji wyborczej narzuconej przez mająca przygniatającą większość parlamentarną, prezydencką partię Zjednoczony Ruch Narodowy - O Zwycięską Gruzję przy poparciu deputowanych z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego i Nowej Prawicy. W skład koalicji weszły Partia Republikańska, Partia Konserwatywna, Forum Narodowe, Nasza Gruzja - Wolni Demokraci, Gruzińska Droga i Partia Narodu. Koalicja na razie nie stawia sobie za cel stworzenie bloku wyborczego, lecz wypracowanie wspólnej politycznej platformy przy gotowości do osiągnięcia rozsądnych kompromisów w celu przezwyciężenia różnic ideologicznych. Partie uznały, że zmiana władzy powinna nastąpić drogą wyborów. Miałyby one doprowadzić do utworzenia rządu koalicyjnego oraz położenia kresu epoce postradzieckiej i neobolszewickiej, stworzenia demokracji wielopartyjnej opartej na rządach prawa i włączenia kraju do integracji europejskiej.

Partie tworzące zarówno blok radykalny, jak i umiarkowany nie odgrywają znaczącej roli na gruzińskiej scenie politycznej. Pierwszy blok reprezentowany jest w parlamencie przez sześciu deputowanych laburzystowskich, natomiast drugi przez dwóch przedstawicieli Partii Republikańskiej. W wyborach z maja 2008 r. partie te uzyskały poparcie odpowiednio 7,44 i 3,78 proc. wyborców, natomiast lider laburzystów Natełaszwili w wyborach prezydenckich uzyskał czwarty wynik - 6,49 proc.

Gruzińską opozycję przebił jednak prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. W trakcie konferencji z udziałem rosyjskich i gruzińskich dziennikarzy Miediwediew poparł ideę postawienia Saakaszwilego przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze za rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego podczas ataku na Południową Osetię w 2008 roku.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku