Grecja: Rośnie bezrobocie

[2011-08-11 14:19:38]

11 sierpnia grecki urząd statystyczny ELSTAT poinformował, że pogrążonym w kryzysie zadłużenia kraju rośnie bezrobocie. W kwietniu wynosiło ono 15,9 proc., a w maju 16,6 proc. Rok temu wskaźnik bezrobocia wynosił tylko 12 proc.

W najgorszej sytuacji są młodzi ludzie. W grupie wiekowej od 15 do 24 lat bezrobocie osiągnęło w maju 40,1 proc. W 2010 roku wynosiło 32,5 proc.

Grecki bank centralny szacuje, że PKB spadnie w tym roku o prawie 4 proc., podczas gdy w zeszłym roku spadek PKB wyniósł 4,5 proc. W walce z bezrobociem i w wychodzeniu z zapaści gospodarczej z pewnością nie pomaga realizacja programu oszczędnościowego, narzuconego przez międzynarodowe instytucje jako warunek udzielania pożyczek. Spadają bowiem wydatki budżetowe i popyt wewnętrzny.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku