Co z pieniędzmi IPN?

[2004-12-16 15:35:12]

Wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski (SLD) oraz senator UP Grzegorz Niski zgłosili poprawkę, by 20 milionów złotych z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej przeznaczyć na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Budowa świątyni od października 2002 roku pochłonęła już kwotę około 28,5 miliona złotych. Całkowity koszt szacuję się w przedziale 70-80 milionów złotych. Wyasygnowanie 20 milionów złotych pozwoli na wydźwignięcie budowli na wysokość 26 metrów. Dziś warszawska Kuria Metropolitarna wystosowała oświadczenie, że Prymas Polski i Fundacja Budowy Świątyni nie zabiegały nigdy o pomoc państwa.

List otwarty w obronie IPN wystosowała grupa 20 prawicowych senatorów. Autorzy listu- m.in. Zbigniew Romaszewski, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Religa, Kazimierz Kutz i Andrzej Wielowieyski, wyraziło zaniepokojenie atakami na instytucję, która w ich mniemaniu, pozwala na „zachowanie zbiorowej pamięci historycznej”.

Inicjatywę senatorów SLD-UP skrytykował przewodniczący Sojuszu Krzysztof Janik, zapewniając, że jego partia nie jest przeciwna IPN.

W projektowanym na 2005 rok budżecie rząd zaproponował budżet IPN w kwocie 100,2 miliona złotych.

***


O tym, że finanse IPN mają się zupełnie dobrze świadczy dzisiejsze otwarcie Oddziału IPN w Szczecinie. Uroczystego otwarcia o godzinie 12.00 dokonał szef IPN prof. Leon Kieres. Siedziba instytucji mieści się w budynku zlikwidowanej niedawno jednostki wojskowej. Oddział IPN w Szczecinie zainauguruje swą działalność 1 stycznia 2005, a podlegać mu będą delegatury IPN w Koszalinie i Gorzowie Wielkopolskim.
Funkcjonowanie powołanego przez koalicję AWS-UW Instytutu Pamięci Narodowej trafnie określił niegdyś Ryszard Jarzembowski jako patrzenie na historię „przez dziurkę od klucza”. IPN- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu powstała z politycznych pobudek jednej z opcji politycznych, nie mając oparcia o żadne kryteria merytoryczne. Dość powiedzieć, że ustawa o IPN na równi traktuje zbrodnie nazistowskie z komunistycznymi, a instytucja zajmuje się okresem po 1 września 1939 roku, pomijając milczeniem okres międzywojenny, w którym również istnieje wiele nierozliczonych po dziś dzień negatywnych kart historii. W dramatycznej sytuacji finansowej na kpinę może zakrwawać fakt, iż kreujący się na przyszłego premiera Jan Maria Rokita, komentując zamieszanie wokół IPN, stwierdził, że i tak już pokaźny budżet IPN „z pewnością wzmocnimy w przyszłym roku co najmniej o 100 milionów złotych albo i więcej”.

Konrad Barcewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku