Co z pieniędzmi IPN?
[2004-12-16 15:35:12]
Wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski (SLD) oraz senator UP Grzegorz Niski zgłosili poprawkę, by 20 milionów złotych z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej przeznaczyć na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Budowa świątyni od października 2002 roku pochłonęła już kwotę około 28,5 miliona złotych. Całkowity koszt szacuję się w przedziale 70-80 milionów złotych. Wyasygnowanie 20 milionów złotych pozwoli na wydźwignięcie budowli na wysokość 26 metrów. Dziś warszawska Kuria Metropolitarna wystosowała oświadczenie, że Prymas Polski i Fundacja Budowy Świątyni nie zabiegały nigdy o pomoc państwa.
List otwarty w obronie IPN wystosowała grupa 20 prawicowych senatorów. Autorzy listu- m.in. Zbigniew Romaszewski, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Religa, Kazimierz Kutz i Andrzej Wielowieyski, wyraziło zaniepokojenie atakami na instytucję, która w ich mniemaniu, pozwala na „zachowanie zbiorowej pamięci historycznej”.
Inicjatywę senatorów SLD-UP skrytykował przewodniczący Sojuszu Krzysztof Janik, zapewniając, że jego partia nie jest przeciwna IPN.
W projektowanym na 2005 rok budżecie rząd zaproponował budżet IPN w kwocie 100,2 miliona złotych.
***
O tym, że finanse IPN mają się zupełnie dobrze świadczy dzisiejsze otwarcie Oddziału IPN w Szczecinie. Uroczystego otwarcia o godzinie 12.00 dokonał szef IPN prof. Leon Kieres. Siedziba instytucji mieści się w budynku zlikwidowanej niedawno jednostki wojskowej. Oddział IPN w Szczecinie zainauguruje swą działalność 1 stycznia 2005, a podlegać mu będą delegatury IPN w Koszalinie i Gorzowie Wielkopolskim. | | Funkcjonowanie powołanego przez koalicję AWS-UW Instytutu Pamięci Narodowej trafnie określił niegdyś Ryszard Jarzembowski jako patrzenie na historię „przez dziurkę od klucza”. IPN- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu powstała z politycznych pobudek jednej z opcji politycznych, nie mając oparcia o żadne kryteria merytoryczne. Dość powiedzieć, że ustawa o IPN na równi traktuje zbrodnie nazistowskie z komunistycznymi, a instytucja zajmuje się okresem po 1 września 1939 roku, pomijając milczeniem okres międzywojenny, w którym również istnieje wiele nierozliczonych po dziś dzień negatywnych kart historii. W dramatycznej sytuacji finansowej na kpinę może zakrwawać fakt, iż kreujący się na przyszłego premiera Jan Maria Rokita, komentując zamieszanie wokół IPN, stwierdził, że i tak już pokaźny budżet IPN „z pewnością wzmocnimy w przyszłym roku co najmniej o 100 milionów złotych albo i więcej”.
Konrad Barcewicz |
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
19 listopada:
1906 - W Wiedniu rozpoczął swe obrady IX Zjazd PPS. Z partii usunięto członków Wydziału Bojowego, reprezentujących prawe skrzydło partii.
1917 - Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii.
1925 - Urodził się Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, ekonomista i działacz społeczny o poglądach socjalistycznych, profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych.
1942 - Hitlerowcy zamordowali Brunona Schulza, polskego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafik, malarza, rysownika i krytyka literackiego.
1942 - Rozpoczął się kontratak wojsk radzieckich pod Stalingradem (operacja „Uran”).
1958 - Algierski Front Wyzwolenia Narodowego proklamował Republikę Algierii.
1972 - SPD wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 46% głosów.
1987 - Ewa Łętowska została pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
1995 - W II turze wyborów prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski, pokonując Lecha Wałęsę.
2002 - U wybrzeży hiszpańskiej Galicji zatonął tankowiec MT Prestige z ładunkiem 70 tys. ton ropy naftowej, która wydostała się ze zbiorników i zniszczyła unikatowe wybrzeża oraz tradycyjne łowiska galicyjskich rybaków.
2005 - W Katowicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika wojewody Ziętka. Powstał on dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Generała Jerzego Ziętka w Katowicach.
?