Protest przeciwko przeniesieniu Pełnomocnika

[2004-12-16 19:15:05]

13 grudnia Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie dotyczące urzędu pełnomocnika rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. W myśl nowych przepisów pełnomocnik będzie pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, a nie będzie tak jak dotąd samodzielnym podmiotem.

Przeciwko zmianie pozycji pełnomocnika protestują organizacje kobiece. Organizacje kobiece z oburzeniem przyjęły wiadomość o ponownej nowelizacji rozporządzenia w sprawie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i przeniesieniu Pełnomocnika do Ministerstwa Polityki Społecznej, co de facto oznacza obniżenie jego rangi, ograniczenie kompetencji urzędu wyłącznie do problematyki związanej z polityką społeczną i zniesienie jego niezależności. (...) Niepokojący jest tryb, w jakim została podjęta decyzja o przeniesieniu urzędu: potajemnie, w czasie nieobecności min. Środy i bez konsultacji z nią. Nie skonsultowano się również z organizacjami kobiecymi. (...) W związku z powyższym domagamy się cofnięcia decyzji o przeniesieniu Pełnomocnika do Ministerstwa Polityki Społecznej. Jednocześnie zwracamy się do Pana Premiera o spotkanie w jak najszybszym terminie w tej tak istotnej dla wszystkich, którym bliska jest idea równego statusu i standardy demokracji, sprawie. - czytamy między innymi w liście otwartym organizacji kobiecych, który zostanie skierowany w najbliższym czasie do premiera Marka Belki.

Dziś przeciwko decyzji Rady Ministrów zaprotestowały także posłanki i senatorki z Parlamentarnej Grupy Kobiet. Członkinie PGK podkreślają, że nowa pozycja pełnomocnika będzie skutkowała obniżeniem jego rangi i ograniczeniem możliwości działania. Zadania, które realizuje pełnomocnik i jego urząd wykraczają poza zadania przypisane ustawowo resortowi polityki społecznej. - uważa posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Zofia Grzebisz-Nowicka.

Ostrzej wypowiadają się przedstawicielki lewicy w Senacie. Ewa Serocka uważa, że nowelizacja rozporządzenia o pełnomocniku jest swoistą karą za wypowiedź Magdaleny Środy dla redakcji Reutera, gdzie stwierdziła ona, że kościół katolicki nie podejmuje należytej walki z problemem przemocy wobec kobiet. Decyzja premiera jest jego kompromitacją! - stwierdza natomiast Zdzisława Janowska.

Zdanie organizacji kobiecych i Parlamentarnej Grupy Kobiet podziela pełnomocniczka rządu Magdalena Środa. Minister zapowiedziała dymisję, jeśli premier nie zmieni decyzji. Odmiennego zdania jest natomiast wicepremier i minister polityki społecznej Izabela Jaruga-Nowacka, która uważa, że nowa pozycja urzędu pełnomocnika wpłynie na zwiększenie jego rangi i możliwości oddziaływania.
Pod listem przeciwko nowelizacji rozporządzenia o pełnomocniku do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn możesz podpisać się wysyłając meila z imieniem i nazwiskiem na adres: joannap@oska.org.pl

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 lipca:

1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.

1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.

1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.

1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.

1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.

1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.

1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.

1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.


?
Lewica.pl na Facebooku