Poznań: Obchodzono dziesięciolecie polskiej Wikipedii
[2011-09-27 08:11:11]
![]() Polska wersja Wikipedii została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym. W pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku. Obecnie jest jedną z dwustu wersji językowych. Liczy ponad 800 tys. artykułów, co sprawia, że jest piątą co do wielkości, po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Pośród poruszanych podczas spotkania tematów znalazł się między innymi darmowy dostęp do Wikipedii. Tytuł jednego z wystąpień brzmiał: "Skoro w ekonomii nie ma darmowych obiadów, to skąd wzięła się darmowa encyklopedia?". Roczne utrzymanie serwerów, oprogramowania i techników-programistów kosztuje Wikipedię około 20 milionów dolarów. Tomasz Chabinka ze stowarzyszenia Wikimedia Polska wyliczył: Przy założeniu, że Wikipedia ma około 820 milionów aktywnych użytkowników, to koszt dotarcia do informacji rocznie kosztuje około 5 centów, wystarczy, że kilka tysięcy osób dobrowolnie wpłaci jakąś kwotę i reszta użytkowników może z niej korzystać za darmo. Oprócz wpłat użytkowników, finanse Wikipedii wspierane są przez międzynarodowe korporacje, najczęściej związane z branżą internetową. Wpływa to dobrze na ich wizerunek, ale nie są one w serwisie reklamowane - przypomniał Chabinka. Edytorami haseł mogą być wszyscy internauci, którzy po zalogowaniu opracowują interesujący ich temat. Jeżeli temat będzie opracowany źle lub będzie nieprawdziwy, to po pewnym czasie na pewno zostanie sprawdzony i usunięty lub poprawiony przez kolejnego użytkownika - powiedział Chabinka Polskiej Agencji Prasowej. Do najbardziej znanych wpadek edytorskich polskiej wersji Wikipedii należy sprawa hasła opisującego nieistniejącą postać historyczną - Henryka Batutę. Poświęcone jej hasło, które umieszczono w 2004 roku, pozostawało niezauważone w Wikipedii przez ponad rok. Ale trzeba pamiętać że w 10-letniej historii było tylko kilka takich przypadków, a haseł mamy ponad 800 tys. - powiedział współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: O post-demokracji tworzącej post-obywatela
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dwugłos w sprawie "Black Friday"
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Ukraiński spleen
- Socjalizm Teraz: Kto walczy o mięso
- Cisza krzyczy: Poszkodowani 2020
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
- Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
- wszędzie
- zawsze
- Petycja o opodatkowaniu księży
- Nowy Lewicowy Vlog
- Warszawa
- Zapraszamy do współpracy
- Polska
- cały czas
- "Czerwony katechizm" - F. Czacki
24 stycznia:
1977 - W Madrycie faszystowscy bojówkarze zastrzelili 5 prawników lewicowego związku zawodowego CCOO, a 4 ciężko zranili.
1993 - W Wiedniu ponad 200 tys. osób demonstrowało przeciwko fali agresji wobec obcokrajowców. Był to największy wiec w Austrii od 1938 r.
2006 - W San Salvador zmarł Schafik Handal, lewicowy polityk salwadorski. Nieznacznie przegrał w wyborach prezydenckich w 2004 r.
2011 - Lara Giddings (ALP) została pierwszą kobietą-premierem australijskiego stanu Tasmania.
?