Egipt: Władze wojskowe zmieniły ordynację na korzyść partii politycznych

[2011-10-03 01:55:27]

Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Narodowa Rada Sił Zbrojnych dokonała pod naciskiem partii politycznych zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu. Protest ze strony partii budził jeden z artykułów ordynacji przewidujący, że 2/3 mandatów obsadzanych jest z list partyjnych, natomiast 1/3 przypada kandydatom niezależnym. Partie obawiały się, że wśród kandydatów niezależnych mogą znaleźć się członkowie zdelegalizowanej Narodowej Partii Demokratycznej byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, którzy dzięki temu mogliby dostać się do parlamentu. Na zebraniu zwołanym w trybie nagłym 28 września opozycja wystąpiła z postulatem objęcia byłych członków dawnej partii rządzącej zakazem kandydowania w wyborach.

Grupy opozycyjne domagały się całkowicie proporcjonalnej ordynacji wyborczej. W przypadku niespełnienia tych żądań dwa najbardziej liczące się ugrupowania - Partia Sprawiedliwości i Wolności powiązana z Braćmi Muzułmańskimi oraz liberalna partia Wafd zapowiedziały bojkot wyborów. Ponadto 29 września około tysiąca ludzi przystąpiło do okupacji placu el-Tahrir, domagając się nie tylko zmian w ordynacji wyborczej, lecz także zaprzestania sądzenia cywili przez sądy wojskowe oraz wyeliminowania ludzi starego reżimu z instytucji publicznych. Około 30 osób starało się wedrzeć do siedziby ministra obrony, lecz zostali zablokowani przez żandarmerię wojskową. W trakcie akcji protestacyjnej doszło tez do rzucania kamieniami i usunięcia protestujących siłą przez siły porządkowe.

Po wpływem żądań opozycji oraz zamieszek ulicznych władze wojskowe postanowiły zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej, zezwalając członkom partii politycznych na kandydowanie z puli przeznaczonej dla kandydatów niezależnych. Decyzję tę zakomunikowano po spotkaniu, jakie odbył uważany za nr 2 w wojskowej radzie, Sami Enan z przedstawicielami Demokratycznej Koalicji grupującej partie i ruchy polityczne. Ponadto Narodowa Rada Sił Zbrojnych wydała komunikat w którym mówi się, iż Rada rozpatrzy możliwość odstąpienia od sądzenia osób cywilnych przez sądy wojskowe, wprowadzenia prawa zakazującego byłym członkom partii rządzącej udziału w życiu politycznym oraz zajmie się ustawodawstwem dotyczącym wciąż obowiązującego stanu wyjątkowego.

Rada postanowiła także, że wybory parlamentarne rozpoczną się 28 listopada i będą trwały cztery miesiące. W marcu lub kwietniu przyszłego roku ma się zebrać na wspólnej sesji dwuizbowy parlament, który zajmie się opracowaniem nowej konstytucji. W dalszej kolejności przewidziane są wybory prezydenckie. Kandydaci na urząd prezydenta będą mieli 45 do 60 dni na zgłoszenie swoich kandydatur.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku