Hiszpania: Protestowały setki tysięcy "oburzonych"

[2011-10-16 00:18:00]

15 października setki tysięcy osób protestowały w ponad sześćdziesięciu miastach całej Hiszpanii w ramach światowych manifestacji pod hasłem "Zjednoczeni dla Globalnej Zmiany". Największe manifestacje miały miejsce w Madrycie i w Barcelonie. Protesty przebiegły spokojnie, w rodzinnej atmosferze. W ciepłą, słoneczną sobotę na place miast przybyli manifestujący w różnym wieku - w tym rodziny z dziećmi w wózkach, młodzież szkolna i nauczyciele - którzy protestowali przeciwko cięciom budżetowym na edukację publiczną.

Władze Madrytu nie podały oficjalnej liczby manifestantów w stolicy, ale organizatorzy ogłosili, że w protestach uczestniczyło około pół miliona osób. Kolumny protestujących, którzy w południe wyszli z różnych miejscowości wokół stolicy, spotkały się wieczorem na centralnym Placu Cibeles, a stamtąd przemaszerowały do placu Puerta del Sol. Po drodze tłum gwizdał przed siedzibą Banku Hiszpanii.

Na Puerta del Sol zwołano drogą internetową tzw. flash mob - zbiorowe, spontaniczne wydarzenie. Była nim akcja o nazwie "Niemy krzyk", podczas której uczestnicy protestów zakleili sobie usta nalepkami z wizerunkiem euro. W maju i czerwcu Puerta del Sol był zajęty przez miasteczko namiotowe, które stało się centrum "ruchu oburzonych”, czyli "Ruchu 15 Maja", od daty jego rozpoczęcia w Madrycie. "Zgromadzenie ogólne", które zaplanowano na Puerta del Sol w celu przeanalizowania przyszłości "Ruchu 15 Maja", ma potrwać całą noc, do 16 października.

Manifestujący nieśli transparenty z napisami o różnej treści, najczęściej skierowanych przeciwko bankom, politykom i rynkom finansowym, bezrobociu oraz rządowym cięciom budżetowym na opiekę zdrowotną i edukację publiczną, a także w obronie praw socjalnych. Napisy głosiły między innymi: "Goldman sucks" (zamiast Sachs), "Ratuj, Batmanie", "Eutanazja dla banków", "Twój łup, mój kryzys", "Europa ludzi, a nie kupców", "Bez przyszłości, bez strachu".

W Barcelonie w atmosferze festynu, wśród muzyki i śpiewów, protestowało według policji 60 tysięcy osób, zaś według organizatorów - 250 tysięcy. Przed siedzibą giełdy wyrzucono śmieci. Protestujący podzielili się na trzy grupy, z których jedna domagała się prawa do dachu nad głową, druga prawa do opieki zdrowotnej, a trzecia - do edukacji.

Jak donosi korespondentka PAP Grażyna Opińska, w Sewilli, Maladze i Kordobie protestowało ponad 90 tysięcy osób. Manifestacje odbyły się także w Vigo (Galicja), Walencji, na Balearach, w Kastylii i Leon oraz w Aragonii.

Ruch oburzonych narodził się w maju w Hiszpanii i nabrał globalnych rozmiarów. Jesteśmy w kontakcie dzięki sieciom społecznościowym. Jesteśmy jak rzeka. Nie chcemy przewodzić, ale powiększać się. Wszyscy mamy powody, aby wyjść na ulice - powiedziała jedna z rzeczniczek należącej do ruchu platformy Democracia Real Ya (Prawdziwą Demokracja Teraz).

W Hiszpanii niezadowolenie społeczne związane jest m.in. z ogromnym bezrobociem, które osiągnęło najwyższy wskaźnik w całej strefie euro - ponad 21 proc. Wśród młodych Hiszpanów do 24 lat wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi 45 proc.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku