Gdańsk: Wyrok w sprawie zwolnień w Bellu podtrzymany
[2011-11-05 14:06:51]
![]() W toku postępowania procesowego wyszły na jaw patologiczne praktyki stosowane przez pracodawcę i brutalny wyzysk panujący w firmie. Klimkiewicz w pewnym okresie pracowała przez pół roku bez dnia wolnego. Firma prowadziła dwie ewidencje czasu pracy: jedną "oficjalną" na potrzeby Państwowej Inspekcji Pracy oraz "obowiązującą", wedle której pracownicy mieli pracować bez przerwy całymi tygodniami. Teresa Zalewska wielokrotnie odzywała się w sposób wulgarny i formułowała groźby wobec pracowników, ale także świadków zeznających w procesie Klimkiewicz. Wielu obecnych i byłych pracownic i pracowników firmy opowiadało, że są przez nią zastraszani. "Businesswoman" Zalewska stosowała też bezwzględne sankcje wobec pracowników zrzeszonych w związku zawodowym, z wyrzucaniem z pracy z powodu przynależności związkowej na czele. W ciągu czterech miesięcy od założenia komórki związkowej "Konfederacji Pracy" w jednym ze sklepów w renomowanym centrum handlowym Madison w Gdańsku, żadna z należących do związku osób już tam nie pracowała. Firma zastosowała tu szereg instrumentów "nakłaniających" członkinie i członków związku do odejścia z pracy, na przykład degradację z kierowniczego stanowiska, nieprzedłużenie umowy czy też zwykłe zwolnienie bez ważnych powodów. Także w przypadku Izabeli Klimkiewicz kłopoty w pracy zaczęły się po przystąpieniu do związku zawodowego. Wypowiedzenie dostałam tuż po powrocie z chorobowego, w styczniu 2011 - opowiadała Klimkiewicz. Uzasadniając swoją decyzję, właścicielka stwierdziła, że jestem niesumienną pracownicą. Pewnie zapomniała, że kilka miesięcy wcześniej dwukrotnie oferowała mi awans na kierownika sklepu w dowód zaangażowania w wypełnianie moich obowiązków. Przed sądem poszkodowaną pracownicę reprezentował prawnik pomorskiej Konfederacji Pracy i nasz redakcyjny kolega Grzegorz Ilnicki. Po rozprawie Ilnicki nie krył radości z ogłoszonego wyroku. W rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" powiedział, że w toku procesu okazało się, że skala łamania praw pracowniczych w firmie była tak duża, że sąd sam zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy, aby ta zleciła w niej kontrolę. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?