Świdnik: Manifestacja pracowników PZL-Świdnik S.A.
[2011-11-07 20:16:21]
Osoby biorące udział w proteście miały ze sobą flagi i kamizelki związkowe oraz transparenty z napisami "Dobra praca, godna płaca" oraz "Zasługujemy na podwyżkę". Skandowano m.in. "Dobra praca, godna płaca”, "Świdnik z tego znany, my się nie poddamy!", "Zakład stoi, nikt się nie boi" czy "Bianco do wora, a wór do jeziora" (Nicola Bianco to dyrektor zarządzający PZL z ramienia właściciela zakładu - firmy AgustaWestland). Śpiewano także włoską pieśń lewicowych partyzantów antyfaszystowskich "Bella ciao" (główną frazę przerobiono jednak na "Ewa ciao", by odnosiła się do Ewy Kamińskiej, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w zakładzie). Przed Urzędem Miasta głos zabrał przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ "Sierpień 80" w PZL-Świdnik S.A. Andrzej Borys. To już siódmy dzień strajku, stoi 90 proc. produkcji, a zarząd firmy, który najpierw nas lekceważył, teraz gra na zwłokę. Dlatego przyszliśmy do pana burmistrza z petycją, żeby jako gospodarz miasta zajął się tą sytuacją i doprowadził do porozumienia. Świdnik opiera się na tym zakładzie, więc to pan burmistrz będzie nam płacił zasiłki, jak się nie dogadamy - stwierdził. Mówił też o naruszaniu godności pracowników firmy, która doprowadziła nawet do prób samobójczych. Bogusław Ziętek podkreślił, że jest na manifestacji bo to obowiązek każdego związkowca i każdego porządnego człowieka. Zaapelował także do innych związków zawodowych w PZL aby włączyły się do protestu. Apeluję do pozostałych związków, których z nami nie ma: Opamiętajcie się, stańcie po stronie ludzi, a nie przeciwko nim! - powiedział. Przez ostatnie lata w tym zakładzie z pracy wyrzucono wielu ludzi, oczywiście z odprawami, były tak zwane dobrowolne odejścia, ale ci, którzy zostali, muszą pracować za tych, którzy odeszli - dodał. Zwrócił także uwagę, że miasto ma obowiązek interesować się problemami w największym zakładzie pracy na jego terenie. Z kolei radny miasta Jakub Osina z klubu Świdnik Wspólna Sprawa określił stosunki pracy panujące w PZL-u jako XIX-wieczne. Zapewnił jednocześnie pracowników, że mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie. Foto: www.swidnik.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?