Przed blokadą Marszu Niepodległości

[2011-11-09 20:28:06]

Zbliżające się święto 11 listopada i organizowany w tym dniu w Warszawie przez środowiska skrajnej prawicy Marsz Niepodległości wywołuje różnorodne emocje w środowiskach lewicowych i wolnościowych.

2 listopada Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa poinformowała, że wycofuje się z Koalicji Porozumienie 11 Listopada, motywując to silnymi kontrowersjami związanymi z uczestnictwem radykalnie propalestyńskich/antyizraelskich organizacji oraz brakiem reakcji organizatorów na jawnie ksenofobiczne transparenty i hasła wznoszone przez organizacje zrzeszone w Porozumieniu. Organizacja zamierza jednak uczestniczyć w samej antyfaszystowskiej demonstracji.

Na list ŻOOM zareagowała Kampania Solidarności z Palestyną podkreślając, że nie jest organizacją antysemicką ani antyizraelską. Jednocześnie skrytykowali działania żydowskiej młodzieżówki pisząc, że zdają się oni być ślepi na fakt, że antyfaszyzm to opór wobec wszystkich form rasizmu i faszyzmu bez wyjątku, a żaden człowiek ani żadna grupa etniczna nie są lepsi od innych. Nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu, islamofobii, białej supremacji, rasizmu wymierzonego w Sinti i Romów, reżimów granicznych wymierzonych w imigrantów, i nie będziemy milczeć w sprawie Palestyny - piszą w zakończeniu listu działacze Kampanii.

4 listopada ekonomista i polityk Ryszard Bugaj, filozof i publicystka Agnieszka Kołakowska, pisarz Antoni Libera i historyk Magdalena Gawin wystosowali list w którym zaapelowali aby warszawiaków, żeby nie przyłączali się ani do marszu narodowców, ani do kontrmanifestacji środowisk lewicowych. Ich zdaniem żadnej stronie, która 11 listopada wyjdzie na ulice, nie zależy na obronie polskiej tradycji i obchodach święta narodowego, lecz o wywołanie awantury, która wszystkim to święto zohydzi. Zaapelowali oni ponadto do mieszkańców stolicy aby w dniu 11 listopada przyszli na cmentarz na Powązkach.

Na portalu Nowe Peryferie 9 listopada ukazał się z kolei list otwarty środowisk wolnościowych, lewicowych i działaczy społecznych, którego sygnatariusze (Filip Białek, Agnieszka Brytan, Piotr Drosd, Agnieszka Handschke, Marian Karaś, Piotr Kuligowski, Konrad Malec, Łukasz Maślanka, Remigiusz Okraska, Bartosz Oszczepalski, Zbigniew Partyka, Krzysztof Posłajko, Lech Przychodzki, Wiktor Sadłowski, Adam Sandauer, Michał Sobczyk, Edward L. Soroka, Szymon Surmacz, Janusz P. Waluszko, Krzysztof Wołodźko) krytycznie odnoszą się do idei manifestacji przeciwko Marszowi Niepodległości argumentując m.in., że jego organizatorzy nie mają żadnego znaczenia politycznego ani zaplecza społecznego i organizując kontrdemonstrację zapewnia się im tylko darmowy rozgłos, zaś sam pomysł blokady manifestacji narodowców przypomina kampanie "Zera Tolerancji" np. wobec bezdomnych czy osób uzależnionych.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku