Oburzeni - Szansa na zmiany czy moda?

[2011-11-21 11:55:33]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu inaugurującym cykl debat odbywających się w Warszawie w ramach Klubu Dyskusyjnego Lewicowej Alternatywy.

Temat debaty brzmiał "Oburzeni - szansa na zmiany czy moda". Piotr Ciszewski z Lewicowej Alternatywy przedstawił źródła ruchu Oburzonych w Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych, wraz z najważniejszymi wydarzeniami, których kulminacją były ogólnoświatowe protesty 15 października tego roku.

Przedstawił również pojawiające się w lewicowej publicystyce obawy co do przyszłości ruchu, wynikające między innymi z braku określenia jego postulatów pozytywnych. Wśród przedstawionych opinii znalazło się również twierdzenie, że ruch ten podobnie jak tak zwane "kolorowe rewolucje" może być wykorzystany przez elity polityczne z którymi teraz walczy.

W spotkaniu wzięli również udział uczestnicy polskiego ruchu Oburzonych. Zaprezentowali oni historię tego, jak organizowane były protesty 15 października oraz podstawowe zasady ruchu takie jak niehierarchiczność, demokracja wewnętrzna oraz oddolny charakter. Powiedzieli, że chcą nawiązać kontakty z innymi ruchami prowadzącymi walki społeczne, na przykład lokatorskim czy pracowniczym.

Podczas debaty zastanawiano się między innymi nad tym co powoduje, że w Polsce nie istnieje tradycja działalności społecznej, a częste są postawy chłopa feudalnego przepraszającego za wszystko lub szlachcica chwalącego się, kogo to on nie zna.

Debatowano również o kierunkach które powinien podjąć ruch, skupiając się na osobach wykluczonych i próbując dotrzeć do osób spoza głównych ośrodków miejskich.

Jako przykład degeneracji ruchu przedstawiono między innymi rozwój i upadek alterglobalizmu.

Patronat medialny nad KDLA objął portal Lewica.pl, "Przegląd Anarchistyczny" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

Wkrótce na Lewica.pl opublikowany zostanie obszerny zapis debaty.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku