Media solidarne z rządem

[2011-12-06 18:10:22]

Z najnowszego raportu Fundacji Batorego wynika, że największą przychylnością serwisów informacyjnych w czasie kampanii wyborczej cieszył się premier Donald Tusk. Badanie dotyczyło serwisów informacyjnych TVP, TVN-u i Polsatu.

Lider PO był przedstawiany w pozytywny sposób w 19 proc. poświęconych mu materiałów (negatywnie – tylko w 5 proc.). Odsetek pozytywnych materiałów o Jarosławie Kaczyńskim był bliski zeru, a o Grzegorzu Napieralskim 3 proc. O obydwu liderach opozycji pokazano zaś wiele negatywnych materiałów – po 31 proc. Nieco mniej krytycznie przedstawiano Janusza Palikota, o którym było mniej niż 1 proc. pozytywnych materiałów, ale negatywnych tylko 5 proc. Z czołowych polityków bardzo pozytywnie przedstawiano natomiast ministra finansów Jacka Rostowskiego - 13,5 proc. pozytywnych materiałów i tylko 1,5 proc. negatywnych.

Z raportu wynika, że Tuska i PO najczęściej dobrze przedstawiały stacje komercyjne: TVN i Polsat. Łącznie w tych dwóch stacjach aż 29 proc. materiałów o premierze było przychylnych, a tylko 5 proc. negatywnych. Prawie wszystkie materiały dotyczące Pawlaka miały charakter neutralny. Z drugiej strony aż 42 proc. materiałów o Kaczyńskim miało negatywny wydźwięk, a o Napieralskim aż 49,5 proc. Pozytywnych materiałów o przywódcach opozycji nie było. Dotyczy to też Janusza Palikota, chociaż o nim było mniej, bo tylko 9 proc., materiałów krytycznych.

Na tle telewizji komercyjnych nieco lepiej wypadła TVP, aczkolwiek również tam przedstawiciele władzy byli pokazywani bardziej pozytywnie niż liderzy opozycji. Bardziej przyjaźnie niż w stacjach komercyjnych pokazywano Napieralskiego i Pawlaka, o którym blisko 20 proc. materiałów miało pozytywny charakter.

Fundacja Batorego przedstawiła też dane, jak w czasie kampanii wyborczej media przedstawiały największe partie. Wynika z nich, że najbardziej przychylnie stacje telewizyjne przedstawiały PSL - 7,4 proc. przychylnych materiałów i PO - 4,6 proc. Zdaniem autorów raportu prawie w ogóle nie było materiałów przychylnych wobec PiS-u, SLD i RP. Z drugiej strony nie pojawiły się żadne krytyczne materiały wobec PSL-u i tylko 4,7 proc. wobec PO. Aż 22,7 proc. materiałów przedstawiało natomiast krytycznie PiS, 16,1 proc. - SLD i 7,1 proc. - RP.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku