W tym roku redakcja portalu wytypowała 21 książek, które naszym zdaniem zasłużyły na ten tytuł. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że jest to lista niepełna i mogło znaleźć się na niej również inne pozycje wydane w 2011 roku w naszym kraju. Stąd opcja "inna książka". Poniżej prezentujemy krótkie opisy wybranych tytułów. Zachęcamy do głosowania.
Kandydaci:
"A Jak Hipokryzja. Antologia Tekstów O Aborcji, Władzy, Pieniądzach i Sprawiedliwości" Claudia Snochowska-Gonzalez (red.) - to zbiór tekstów oscylujących wokół tematu aborcji i praw reprodukcyjnych kobiet, przede wszystkim w Polsce. Teksty przeplatają listy, które otrzymały reżyserki filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet" - Anna Zdrojewska i Claudia Snochowska-Gonzalez.
"Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty" Andrzej Friszke - tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i wypełniła w polskiej literaturze lukę, jaką dotąd stanowił życiorys jednego z najbardziej zasłużonych socjalistów II połowy XX wieku.
"Akumulacja kapitału" Róża Luksemburg - to klasyczne dzieło ekonomii politycznej najbardziej znanej na świecie polskiej autorki. Do dziś dyskutowane, wpływowe, o nieprzemijalnej aktualności. W Polsce wznowione przez wydawnictwo Książka i Prasa.
"Anarchista z rozpaczy. Wybór pism" Augustyn Wróblewski - to antologia tekstów prekursora polskiego anarchizmu Augustyna Wróblewskiego, wokół którego narosło wiele mitów i kontrowersji. Licząca ponad czterysta stron książka została wydana przez krakowski Ośrodek Myśli Politycznej i przypomina unikatowe, czasem niewznawiane od wieku teksty.
"Czerwoni Kosynierzy gdyńscy" Cezary Miżejewski - autor przypomniał dzieje Czerwonych Kosynierów gdyńskich. Książka dotyczy ostatniej formacji zbrojnej tego typu, która została sformowana przez PPS do obrony Gdyni we wrześniu 1939 roku.
"Czyj kryzys, czyja odpowiedź" Susan George - autorka wyjaśnia strukturalne przyczyny globalnego załamania, rządzące nim mechanizmy i wskazuje na możliwe alternatywy systemu, który przez lata prezentowano jako bezalternatywny. Pozycja wydana przez Książkę i Prasę.
"Duch równości. Tam gdzie panuje równość, wszystkim żyje się lepiej" Kate Pickett, Richard Wilkinson - autorzy, opierając się na trzydziestu latach swoich badań, udowadniają, że duże nierówności są niekorzystne dla wszystkich warstw społecznych. Przytoczone w książce dane i wykresy pozwalają m.in. porównać duchową i zdrowotną kondycję różnych społeczeństw i grup ludności na świecie.
"Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia" Katarzyna Szumlewicz - to przekrojowa praca z pogranicza filozofii i nauk o wychowaniu. Autorka bada problemy wychowania i emancypacji od XVIII wieku do czasów powojennych. Emancypację rozumie jako zrywanie z nierównością i podporządkowaniem, które prowadzą do cierpienia dzieci, zniewolenia kobiet i wyzysku klasowego.
"Europejskie korzenie przemocy nazistowskiej" Enzo Traverso - to obszerny esej, traktujący o źródłach nazizmu. Autor - włoski historyk - zanalizował postawiony przed sobą problem wielopłaszczyznowo, odnajdując genezę hitlerowskich zbrodni m.in. w kolonializmie, rasistowskiej i liberalnej ideologii czy w projektach eugenicznych.
"Kapitalizm bez znieczulenia" Michel Husson - książka o kapitalizmie, kryzysie kapitalizmu oraz niemożliwości przezwyciężenia go w paradygmacie kapitalistycznym. Autor jest ekonomistą, statystykiem i ekonometrykiem z paryskiego Instytutu Badań Gospodarczych i Społecznych (IRES) oraz Fundacji im. Kopernika, a także doradcą naukowym ruchu związkowego i alterglobalistycznego.
"Kapitalizm zombi. Globalny kryzys i aktualność Marksa" Chris Harman - autor (zmarły w 2009 roku działacz trockistowskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej) do Marksowskiej koncepcji kapitalizmu i dowodzi, że jako jedyna wśród teorii ekonomicznych najpełniej pozwala wyjaśnić, jak to się stało, że świat w ciągu ostatnich 150 lat poszedł w takim, a nie innym kierunku.
"Kościuszko. Książę chłopów" Alex Storozynski - autor wziął na warsztat postać Tadeusza Kościuszki, i w "Kościuszko. Książę chłopów" ("Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution") przedstawił przywódcę insurekcji z 1794 r. jako postępowego lidera zrywów społecznych. Autor przedstawił tę postać, bazując zarówno na polskich, jak i amerykańskich źródłach.
"Lewomyślnie" Roman Kurkiewicz - to zbiór tekstów autora (dziennikarza, redaktora, felietonisty) znanego m.in. z tygodnika "Przekrój" wykładowcy dziennikarstwa w Collegium Civitas oraz Uniwersytetu Warszawskiego, autora programu o książkach i czytaniu "Pod tytułem" w Radiu TOK FM w latach 2006-2010.
"Mała książka o aborcji" Katarzyna Bratkowska, Kazimiera Szczuka - książka przełamuje tabu milczenia wokół aborcji, rozwiewa mity narosłe wokół zabiegu przerywania ciąży. Dostarcza informacji o prawnych uregulowaniach i metodach aborcji. Publikacja ma na celu przybliżyć młodemu czytelnikowi sytuacje, w jakich kobiety decydują się podjąć decyzję o przerwaniu ciąży.
"Podatki. Przewodnik Krytyki Politycznej" opracowanie zbiorowe - zbiór tekstów pokazujących jak dzięki podatkom można zbudować sprawiedliwy system społeczny. Wśród autorów są m.in. Raymond W. Baker, Paweł Borecki, Jakub Bożek, Thomas D. Griffith, Christian Kellerman, Piotr Kuczyński, Leokadia Oręziak, Leon Podkaminer, Michał Polakowski, Dorota Szelewa oraz Jacek Żakowski.
"Prowincjonalizacja Europy. Myśl postkolonialna i różnica historyczna" Dipesh Chakrabarty - autorem jest historyk specjalizujący się w dziejach Azji Południowej. Brutalnie rozprawia się on z mitem Europy jako centrum cywilizowanego świata.
"Ramy wojny" Judith Butler - książka jest próbą odpowiedzi na dzisiejszą przemoc, rasizm i coraz bardziej agresywne metody przymusu. Autorka, znana filozofka i feministka, przygląda się z bliska rysowanym przez media obrazom konfliktów zbrojnych, których przedstawienia uznaje za integralną część prowadzenia wojen przez Zachód.
"Ruchy i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce" Rafał Chwedoruk - pozycja ta traktuje o dziejach początków polskiej myśli lewicowej. Tytuł ten stanowi wyczerpującą, ponad pięciuset stronicową analizę dorobku polskiego syndykalizmu we wszystkich jego odcieniach, od anarchizującego po prawicowy.
"Stanisław Brzozowski - drogi myśli" Andrzej Walicki - pozycję poświęconą wybitnemu człowiekowi lewicy - Stanisławowi Brzozowskiemu - wznowiło Wydawnictwo Universitas. Książka Andrzeja Walickiego ukazała się pierwotnie w 1977 r., jednakże niewielki nakład (2000 egzemplarzy) utrudniał dotarcie do wartościowego dzieła.
"Strategie postkolonialne" Gayatri Chakravorty Spivak - to zbiór wywiadów Gayatri Chakravorty Spivak, indyjskiej intelektualistki, jednej z najważniejszych przedstawicielek filozoficznej refleksji nad kolonializmem i postkolonializmem.
"18 brumaire'a Ludwika Bonaparte" Karol Marks - pamflet polityczny napisany przez Karola Marksa między grudniem 1851 i marcem 1852. Klasyk eseju politycznego. Książkę opatrzoną wstępem publicysty "Gazety Wyborczej" Marka Beylina wznowiło Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Redakcja Lewica.pl