Warszawa: Pogrzeb Jolanty Brzeskiej
[2012-01-03 20:44:28]
Pogrzeb odbył się dopiero 3 stycznia, ponieważ wcześniej prokuratura nie chciała wydać zaświadczeń o wykonaniu wszystkich badań ciała. O godzinie 11.00 członkowie rodziny zmarłej oraz działacze organizacji broniących praw lokatorów zebrali się przed budynkiem przy ul. Nabielaka 9, w którym mieszkała Brzeska. Jej córka Magdalena Brzeska podziękowała wszystkim za przybycie. Następnie zebrani przeszli w marszu milczenia przed kościół, w którym odbyła się msza żałobna. Na jednym z pobliskich bilbordów zawisł transparent "Jolanta Brzeska 1947-2011. Zginęła walcząc o prawo do mieszkania. Walka trwa." Pogrzeb odbył się na warszawskim cmentarzu południowym. W jego trakcie członkowie Kolektwu Syrena wypuścili w powietrze lampiony. Córka zmarłej ponownie podziękowała i powiedziała, że jej mama została pożegnana tak jakby tego chciała. Jakub Grzegorczyk z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy odczytał kondolencje przesłane rodzinie zmarłej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Kolektyw Rozbrat. Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów zapowiedział, że jeśli do marca sprawa nie zostanie rozwiązana to organizacje lokatorskie będą demonstrować w rocznicę śmierci Brzeskiej. Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w Lesie Kabackim 1 marca 2011 roku. Prokuratura przez dłuższy czas lansowała wersję samobójstwa. Przez dłuższy czas nie zostali przesłuchani ludzie, z którymi zmarła pozostawała w konflikcie - kamienicznik Marek Mossakowski oraz jego pełnomocnik Hubert Massalski ludzie zawodowo zajmujący się skupowaniem roszczeń do budynków w Warszawie, którzy "odzyskali" już w ramach reprywatyzacji kilkadziesiąt budynków. – Postępowanie prowadzone jest w takim zakresie, aby ustalić czy Jolanta Brzeska dokonała samospalenia, czy do jej śmierci przyczyniły się osoby trzecie – powiedziała Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (fot. J.E.) |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?