Węgry: Wielki wiec przeciwników Orbana

[2012-01-04 22:29:22]

Kilkadziesiąt tysięcy, a według organizatorów nawet 100 tysięcy ludzi zebrało się 2 stycznia w Budapeszcie na apel partii opozycyjnych i organizacji obywatelskich przed budynkiem opery, w której odbywały się uroczystości związane z przyjęciem nowej konstytucji. Tłum skandował: "Precz z Orbanem", "Orbanizacja", "Dyktator".

Wiec zorganizowały: Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsany'ego, zieloni z partii "Polityka Może Być Inna" (LMP) i organizacje społeczne na czele z Ruchem Węgierskiej Solidarności.

Opozycję poważnie niepokoi, że Viktor Orban i rządząca, prawicowa partia Fidesz osłabia demokratyczne instytucje i cementuje swoją władzę. Nowa ustawa zasadnicza, która obowiązuje od 1 stycznia br., wprowadza nowe regulacje, które Fidesz nazywa zakończeniem procesu demokratyzacji, rozpoczętego wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku. Zmieniono też m.in. nazwę państwa z Republiki Węgierskiej na Węgry. W ostatnich dniach w węgierskim parlamencie przegłosowano również ustawy o banku centralnym, swobodach religijnych, zbrodniach komunistycznych oraz funkcjonowaniu parlamentu. Ostatnia ustawa wyraźnie faworyzuje rządzącą partię, zaś ustawa o banku centralnym zwiększa wpływ rządu na politykę monetarną. Wcześniej ograniczono uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego. Od nowego roku na Węgrzech wprowadzono ponadto najwyższą w Europie stawkę podatku VAT - 27 ptoc.

Peter Konya, lider Ruchu Węgierskiej Solidarności, wzorowanego na polskiej Solidarności i zrzeszającego związki zawodowe, organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby, powiedział na wiecu, że "z radością wita długo nieobecną współpracę pomiędzy ugrupowaniami społecznymi i partiami demokratycznej opozycji". Orban i jego rząd zapomnieli, że władza należy do ludzi i my ją im odbierzemy - zapowiedział.

W grudniu 2011 roku poparcie dla Fideszu spadło do zaledwie 18 proc. Jednak podzielona opozycja nie była do tej pory zdolna do wykorzystania tej sytuacji, a 54 proc. Węgrów nie wie kogo poprzeć.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku