Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Kórniku koło Poznania. Studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1952 do 1981 była związana z redakcją "Życia Literackiego". Pełniła tam funkcję redaktora działu poezji. W latach osiemdziesiątych współpracowała z redakcją krakowskiego miesięcznika literackiego "Pismo". Opublikowała wiele znakomitych tomów poetyckich, m.in.: "Wołanie do Yeti" (1957), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976). Była także autorką niezwykle popularnych felietonów o literaturze, które ukazywały się przez wiele lat na łamach m.in. "Życia Literackiego", a później wydawane były w wyborach książkowych pt. "Lektury nadobowiązkowe" (1973, 1976, 1992, 1996). W 2001 roku ukazała się "Poczta literacka", będąca wyborem porad literackich z "Życia Literackiego".
Artur Sandauer poświęcił twórczości poetki jedną z rozpraw w tomie "Poeci czterech pokoleń". "Pogodzona z historią (Rzecz o Wisławie Szymborskiej)" to jedno z najbardziej wnikliwych studiów dotyczących poetki. Można tam przeczytać: Poezja Szymborskiej (...) nie proponuje rewolucyjnych form wyrazu; jej najbardziej wyszukane przenośnie mają wdzięk naturalny, dzięki któremu docierają do czytelnika bez trudu: sama zresztą definiuje się jako "autorka staroświecka", zwolenniczka "rymowanek" (...) A jednak - wbrew tym deklaracjom - stoi ona w pełni na gruncie nowoczesności. Tyle że nowoczesny jest u niej nie styl - ten świadczyłby raczej o umiejętności wykorzystywania odkryć dotychczasowych - lecz myślenie. Charakteryzuje ją - przeciwna wszelkim "naiwnym realizmom" - postawa poznawcza.
W konkluzji Sandauer stwierdzał, że poezja Szymborskiej NIE JEST ANI TRADYCJONALNIE MORALISTYCZNA, ANI AWANGARDOWO-ARTYSTOWSKA: JEST PO PROSTU - DOSKONAŁA.
Tomasz Kłusek