Warszawa: Społeczna sesja Rady Miasta już jutro
[2012-02-18 13:02:31]
![]() W gorącej atmosferze protestu, której udało się przezwyciężyć mroźną, zimową aurę, dostrzec można było transparenty takie jak: "Edukacja nie na sprzedaż”, „Nie dla cięć socjalnych” i „Powiedzcie to naszym dzieciom”. Zgromadzeni skandowali: „Konsultacje!”, „Demokracja bezpośrednia!” i „Ostatnia kadencja!”. Ich zdaniem likwidacja szkół to tylko część szerszego procesu. Państwo i samorządy wycofują się ze swoich zadań. Na Mokotowie zamyka się szkolne stołówki. Samorząd chce, żeby przejęli je ajenci i firmy cateringowe. A to przecież spowoduje, że obiady będą droższe! - komentowano pod Ratuszem. Czujemy się oszukani – mówił Piotr Żylonis, przewodniczący Rady Rodziców z Gimnazjum nr 71 - Nie ma rozmowy, nie ma dialogu na żadnym etapie, począwszy od Rady Dzielnicy, a kończąc na Radzie Miasta. Maciej Łapski z DZS dodawał, że zamykanie szkół przychodzi władzom bardzo łatwo, ale zapotrzebowanie na nie już wkrótce wzrośnie. Otwieranie nowych placówek będzie wtedy niezwykle trudne. Mówi się, że jest niż demograficzny, ale po nim przyjdzie wyż. Gdzie dzieci się będą wtedy uczyć? Zamykano masowo przedszkola i teraz jest ich za mało. Tak samo będzie ze szkołami – komentował. Z kolei Łukasz Drozda z DZS, zauważał, iż edukacji nie można oceniać za pomocą tych samych kryteriów co firmy. Przypomniał też, że na zamknięciu jednej z bielańskich szkół władze miasta mają zamiar zaoszczędzić w skali roku ok. 19 tys. zł. Tymczasem z miejsca protestu widoczne były 2 wiaty przystanków tramwajowych, zamontowane w ubiegłym roku, które kosztowały samorząd ok. 16 mln zł. Poprzednie zadaszenia w tym miejscu miały raptem kilka lat. Członkowie Porozumienia Oświatowego zapowiadają, że to dopiero początek. Już w najbliższą niedzielę 19 lutego o godz. 15.00 w sali 205 budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28) organizują „Społeczną Sesję Rady Miasta". Głos zabiorą uczniowie, rodzice, studenci i eksperci. Na sesję zaproszono również radnych, którzy będą mogli wziąć w niej udział na takich samych zasadach, jak każdy z obecnych na sali. Miasto to my, obywatele, a nie urzędniczy aparat – przypominają organizatorzy spotkania z DZS i POŚ. Fot. Łukasz Drozda |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?