W ostatnich dniach obowiązki premiera rządu tymczasowego objął Cheick Modibo Diarra. Liczący 60 lat Diarra jest z zawodu astrofizykiem. Przez wiele lat zajmował się badaniami kosmosu. W latach 2006-2011 był szefem afrykańskiego oddziału Microsoft Corporation. W marcu br. 2012 założył ugrupowanie polityczne pod nazwą Zgromadzenie na rzecz Rozwoju Mali (Rassemblement pour le Développement du Mali) z zamiarem kandydowania w wyborach prezydenckich, które miały odbyć się 29 kwietnia. Jest on zięciem byłego prezydenta, Moussa Traoré, który w 1968 r. przejął władzę w wyniku zamachu stanu.
W skład rządu tymczasowego wchodzi 24 ministrów, przy czym żaden z nich nie piastował funkcji rządowych w gabinecie obalonym przez zamachowców. W rządzie nie ma również przedstawicieli partii politycznych zarówno tych, które poparły zamach stanu, jak i przeciwnych wojskowemu puczowi. W nowym rządzie wojskowi otrzymali teki ministrów obrony, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz administracji terytorialnej. Oddając formalnie władzę w ręce cywilne będą jednak mogli nadal kontrolować resorty siłowe oraz władze na szczeblu lokalnym.
Nowy premier wyraził gotowość dialogu z uzbrojonymi formacjami, które przejęły kontrolę nad północnymi terenami kraju. Wszystkie opcje są możliwe, po pierwsze negocjacje – oświadczył Diarra, dodając jednak, że nie będzie prowadził rozmów z nożem przyłożonym do gardła.
Bolesław K. Jaszczuk
Fot. Wikimedia Commons