
Gwinea Bissau: Sankcje przeciw zamachowcom
[2012-04-25 23:45:24]
Rada Bezpieczeństwa ONZ zagroziła wprowadzeniem sankcji wobec Gwinei Bissau, gdzie 14 kwietnia grupa wojskowych dokonała zamachu stanu. Ponadto Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju zawiesiły pomoc finansową w wysokości miliona dolarów, natomiast Unia Afrykańska zawiesiła członkostwo Gwinei Bissau w tej organizacji.
Używające języka portugalskiego kraje afrykańskie zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa o wysłanie do Gwinei Bissau międzynarodowych sił pokojowych. Przemawiając w imieniu tych krajów minister spraw zagranicznych Angoli, Georges Chikotim stwierdził, iż nie możemy pozwolić sobie na to, aby czekać i pozostawić samym sobie ludzi, którzy cierpią z powodu rządów wojskowych.
Tymczasem te ostatnie wydały oświadczenie w którym mówią o determinacji w przywróceniu porządku konstytucyjnego w kraju w możliwie jak najszybszym czasie. Wojskowi starają się zyskać poparcie ze strony partii politycznych i niektórych liczących się polityków. Junta ogłosiła, że w wyniku porozumienia z ponad dwudziestoma partiami ma powstać rząd przejściowy na okres dwóch lat, po czym mają się odbyć wybory.
Na czele rządu ma stanąć przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Manuel Serifo Nhamadjo, który jako niezależny kandydat zajął trzecie miejsce w pierwszej turze marcowych wyborów prezydenckich. Nhamadjo zdementował tę informację, twierdząc, że nie konsultowano z nim sprawy jego nominacji. W odpowiedzi rzecznik wojskowych płk. Daba Da Walna powiedział francuskiej agencji FP, że była to jedynie propozycja, a nie oficjalny komunikat.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
16 czerwca:
1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.
1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.
1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.
1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.
2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.
2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.
2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.
2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.
?