Hiszpania: Związki zawodowe przeciw polityce rządu

[2012-04-26 00:56:06]

Aby spełnić żądania UE dotyczące redukcji deficytu budżetowego z poziomu 8,51 do 5,3 proc. PKB, prawicowy rząd Mariano Rajoya (na zdjęciu) zdecydował się ograniczyć tegoroczne wydatki budżetowe o 27 mld euro. Oznacza to wprowadzenie całej serii cięć w sektorze publicznym.

Jedną z ostatnich zapowiedzi jest redukcja o 7 mld wydatków na służbę zdrowia. Na płacach personelu medycznego zamierza się zaoszczędzić około 500 mln. O 3 mld zmniejszą się nakłady na edukację. Liczba uczniów w klasach ma się zwiększyć o 20 proc., natomiast nauczycielom podwyższono obowiązkowe pensum do 25 godzin tygodniowo. Z kolei uczelniom wyższym pozwolono na podwyżkę o 2/3 opłat za naukę. Ograniczenia mają objąć również subsydia mieszkaniowe, inwestycje w infrastrukturę i pomoc dla imigrantów. Redukcją objęto także administrację państwową. Każde ministerstwo musi zmniejszyć wydatki o 15 proc., a tegoroczne płace urzędników państwowych zostaną zamrożone. Wzrosnąć mają podatki płacone przez przedsiębiorców. Jednocześnie wprowadza się podwyżkę cen energii elektrycznej o 7 proc. i gazu o 5 proc.

Ponadto rząd forsuje zmiany w prawie pracy ułatwiające przedsiębiorcom zwalnianie pracowników, mimo że stopa bezrobocia osiągnęła rekordowy poziom 24,4 proc. W okresie ostatnich 3 miesięcy pracę straciło około 366 tys. osób. Przeciwko tym planom protestują hiszpańskie związki zawodowe. Związkowcy zarzucają stronie rządowej brak negocjacji i konsultacji oraz odrzucanie wszelkich ofert dialogu i współpracy. Jak oświadczyli szefowie dwóch największych central: Powszechnego Związku Pracowników (Unión General de Trabajadores) i Komisji Robotniczych (Comisiones Obreras), Candido Mendez i Ignacio Toxo, minister pracy Fatima Bainez stanowczo odrzuciła możliwość negocjacji ze związkami zawodowymi.

Związkowcy krytykują też antyspołeczną politykę rządu. Ignacio Toxo określił aktualną sytuację jako gospodarczy i socjalny stan wyjątkowy, który doprowadzi do wielkich niepokojów. W proteście przeciwko antypracowniczym zmianom w prawie pracy oraz polityce ograniczania wydatków socjalnych hiszpańskie związki zawodowe zapowiadają demonstrację na 1 maja.

Bolesław K. Jaszczuk


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku