Warszawa: Weekend Antykapitalizmu 2012

[2012-05-22 00:48:33]

W dniach 18-20 maja odbył się doroczny Weekend Antykapitalizmu - cykl spotkań organizowany w Warszawie przez Pracowniczą Demokrację. W jego ramach odbyło się wiele ciekawych dyskusji i debat. Miał miejsce także pokaz filmu Kena Loacha "Chleb i Róże".

W czasie Weekendu zwracała uwagę wyższa, w porównaniu z rokiem ubiegłym, frekwencja. Spotkania dotyczyły zarówno ważnych dla dzisiejszej lewicy kwestii teoretycznych (problem pojęcia prekariatu, analizy myśli najbardziej znanych współczesnych krytyków kapitalizmu), jak i bieżących konfliktów społecznych i politycznych. W tych ostatnich sprawach dyskusje dotyczyły sytuacji w konkretnych miejscach pracy (Małgorzata Sokalska z NSZZ opisywała walkę o prawa pracownicze i związkowe w Hotelu Sobieski, a Elżbieta Zielińska z ZNP problemy cięć w szkolnictwie i aktywność na poziomie jej szkoły) oaz bardziej powszechnych protestów, w szczególności w sprawie rządowego planu przedłużenia wielu emerytalnego do 67 lat.

W kwestii emerytur odbyła się interesująca debata z udziałem Piotra Ostrowskiego z władz OPZZ, który tłumaczył działania tej centrali związkowej w odpowiedzi na szereg krytycznych uwag uczestników spotkania dotyczących nie dość zdeterminowanych akcji w tej sprawie ze strony związków.

Na Weekendzie nie zabrakło także tematów odnoszących się do rewolucji arabskiej (z udziałem Syryjczyków mieszkających w Polsce: El Falouji Abdula Rahima i Mohidina Mahrusa) oraz światowego kryzysu gospodarczego i jego politycznych skutków np. w Grecji i Hiszpanii. Warto podkreślić udział gościa z Barcelony, Alberta Garcii, który przedstawił obecną sytuację ekonomiczną i rozwój ruchów społecznych (od "oburzonych"; po ruch strajkowy) w Hiszpanii.

Najbardziej gorący i kontrowersyjny spór miała miejsce na ostatnim spotkaniu dotyczącym sposobów budowy prawdziwej lewicy. Uczestniczący w panelu Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej po swoim wystąpieniu zachęcił uczestników do brania przyniesionych przez siebie darmowych książek własnego autorstwa. Inny z panelistów, Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji, zwrócił uwagę, że na książce widnieje logo Ruchu Palikota, co stało się przyczynkiem do jego ostrej krytyki współpracy Piotra Ikonowicza z Januszem Palikotem. Kwestia ta zdominowała także pojawiające się w debacie głosy z sali. W efekcie Piotr Ikonowicz, po równie ostrej odpowiedzi, uznał taką krytykę własnej osoby za skandal i opuścił salę przed końcem spotkania (co prawdopodobnie i tak miał zamiar zrobić z powodu innych zobowiązań).

W Weekendzie Antykapitalizmu brało udział także wieku innych interesujących mówców. W różnych panelach występowali: Michał Bykowski z Młodych Socjalistów, Joanna Erbel z Krytyki Politycznej, redaktor naczelny Przekroju Roman Kurkiewicz, Adam Ostolski z Zielonych 2004/Krytyki Politycznej/Przekroju, dr hab. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Filip Ilkowski, Joanna Puszwacka i Ellisiv Rognlien z Pracowniczej Demokracji.

Niestety, z przyczyn zdrowotnych w jednym ze spotkań nie mógł wciąć udziału prof. Tadeusz Kowalik. Natomiast prowadząca działalność związkową w sieci hipermarketów Tesco Elżbieta Fornalczyk z PPP Sierpień 80, która nie mogła zjawić się osobiście z powodu ogłoszonych nagle planów zwolnienia blisko tysiąca pracowników Tesco, napisała list z pozdrowieniami do uczestników Weekendu przedstawiający sytuację pracowników hipermarketów i opisujący działalność związkową w tej branży.

Filip Ilkowski



fot. Michał Wysocki

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku